z

         

    28
              20
      Horácovo akvárium       59
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                   |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |        25
              20
     

© 2004-3004  Jiří Horáček  |  poslední aktualizace : 19.05.2018

      28
               
                 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  | 

                 
24 40 40 546 124 222 40 40 24
24 1052/20 24
 

  |  rostliny  |  ryby (a další potvory)  | 

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Hoplosternum thoracatum   [ zpět na atlas ]

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
                28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
    co říká literatura  
     
 

česky: pancéřníček kropenatý
synonymum: Megalechis thoracata ( = nový, platný název) (ať už jdou s tím přejmenováváním do zadele, sakra !!! )
původ: povodí Amazonky
velikost: až 18cm
voda: cca 24ºC, standardní kvalita 
potravní nároky: všežravec
agresivita: robustní, ale mírumilovný, vhodný do společenské nádrže 
nika v akváriu: při dně
pohlavní dimorfismus: sameček je menší, ale má mohutnější ploutve, první ostny prsních ploutví má rezavě hnědé (samička je má tmavé až černé)

zajímavosti a poznámky: chce to samozřejmě přiměřeně velkou nádrž, čisté dno (jinak bude permanentně vířit detrit) a pořádně zakořeněné rostliny. Jako většina pancéřníčků polyká vzduch, protože umí vstřebat kyslík i z trávicího traktu. Před třením si staví pěnové hnízdo - to je ovšem mnohem řidší, než u labyrintek a vždy "pod střechou" (list nebo vložená destička pěnového polystyrenu).

 
     
    zajímavé odkazy  
     
  xxx  
     
    proč jsem si ho pořídil  
     
 

1) další ošklivej krasavec (jsem asi trochu ujetej na ošklivý ryby)
2) stejně jako já, i otec míval dva kousky, takže moc dobře vím, jaká je s nima hlína. Tahle ryba prostě neví, co je to respekt - jezdí po akváriu jako buldozer - všechno musí z cesty, dokonce i vznešené majestátní skaláry musí uskakovat  :o).

 
     
    moje zkušenosti  
     
 

5.2.2005 Pořídil jsem 2 ks (cca 6cm - bez fousů). Prozatím vypuštěni (spolu se třemi současně pořízenými ancistrusy) do budoucí "technické nádrže" (150 litrů) - tomu říkám karanténa par excelans. :o)
26.2.2005  Co k nim říct ? Jsou věčně nenažraný. A taky pěkně voprsklý (už po pár dnech mi začali žrát přímo z ruky). Hladově se vrhají i na věci podstrojované krunýřovcům. Zuřivě cupují syrové maso a dokonce i hlávkový salát. Což mě docela děsí, protože pokud takhle půjdou i po akvarijních rostlinách, tak maj hoši smůlu. Ještě jim zkusím domluvit, ale nevím, jestli to zabere - někdy mi připadá, že mě snad vůbec neposlouchaj. :o))) Když se tak na ně koukám, napadají mě krom toho příměru k buldozeru ještě slova jako tank, sbíječka, doutník nebo pošuk.
15.4.2005  Říkám jim Jája a Pája, ale ještě na to neslyšej :o). Jája je trošičku menší a štíhlejší, Pája už je trochu větší řízek. A taky má docela pěkný panděro.
30.4.2005  Aby to zase nebyla příliš velká idylka, tak jsem dnes v akváriu objevil hlístice. Podrobnosti o průběhu léčby viz  moje akvárium
→ problémy → choroby.
25.6.2005  Poslední 2 přeživší ampulárie jsem po ozdravném pobytu v izolaci nevrátil k čichavcům (kteří je dost terorizovali), ale dal jsem je k sumečkům. To by ovšem nebyli thorakáti ...  Šneci teď lítají po celém akváriu. Pancéřníčci s nimi hrají jakýsi podvodní fotbal :o).
11.7.2005  Jsou to prostě čuňata. Co nadělají čichavci v sousední karanténní nádrži za dva týdny, to stihnou sumečci (ve stejně velkém a stejně filtrovaném akváriu) za 1-2 dny. Bez přehánění. Opravdu jim musím odkalovat nádrž 2-3x týdně. Nejprve jsem to přisuzoval tomu, že v jejich akváriu nefiltruji (kvůli léčbě), jenomže on je to humus i teď - s filtrací !!! Produkují obrovské množství nečistot, navíc tak lehkých, že jen malá část zůstává na dně - většina se volně vznáší po nádrži. To, že budou mít své vlastní akvárium (s velmi výkonnou filtrací) je víc než jisté. Do čtyřstovky je nedám v žádném případě. Sorry pánové - mám vás rád, ale čeho je moc, toho je příliš. A o vašich výkalech to platí dvojnásob ...
1.9.2005 Neměl jsem to srdce - při přelovení všech ryb do velké nádrže došlo i na pancéřníčky. Ať si alespoň chvíli zablbnou v pořádným akvárku - než je vyrazím za ničení rostlin nebo za zabordelení nádrže.
3.9.2005  Velmi krátce trvající apatie, způsobená změnou prostředí (on je to sakra rozdíl, mít k dispozici 30 nebo 400 litrů) je pryč a thorakáti se velmi rychle stali hlavní atrakcí nádrže. Zkrátka si to užívaj. Blbnou a blbnou. Marná sláva, jsou to moje nejoblíbenější rybičky ... Sledovat, jak odpočívaj, jak práskaj fousama, jak se pohybujou, to je zážitek.
15.10.2005  A ven !!! Dnes jsem došel k nekompromisnímu rozhodnutí : pancéřníčci musí ze čtyřstovky bezpodmínečně pryč. Dělají naprosto neuvěřitelný bordel - neustále víří detrit a vybagrovávají stonkové rostliny. Nedávno si našli novou zábavu : provrtávají se skrz velký trs jávského mechu, takže jeho různě velké kousky jsou nyní rozptýlené po celé nádrži. Tohle opravdu nejsou ryby do okrasného, převážně rostlinového akvária.

 
     
     
 

27.11.2005  Dnes jsem oba thorakáty přelovil do čerstvě zařízeného akvária desperátů. Ať si tam řáděj do aleluja.
3.1.2006
Musím konstatovat, že nedávné přelovení pětice skalár do stopadesátky pancéřníčkům velmi prospělo. Už jsem se pomalu začínal bát, že s nima není něco v pořádku. Byli dost plaší a permanentně se schovávali. Akvárko na první pohled vypadalo, že je úplně bez ryb. Příchodem skalár se ovšem všechno změnilo - už to jsou zase ti staří známí a hraví thorakáti. Vypadá to, že ani tito velcí pancéřníčci (stejně jako malé druhy, což jsou vysloveně hejnové ryby) se bez společnosti dalších ryb (třebaže jiného druhu) necítí dobře.
12.2.2007 Pokračuji v únorové aktualizaci deníčků všech ryb - a teď došlo i na tyhle dva pošuky. Nejdřív jsem si říkal, že nebudu mít o čem psát, ale něco by se přece jenom našlo. Tak například už mám naprostou jistotu, že jsou to 2 samičky. Postupem času se trochu zklidnili (i nadále o nich budu psát jako o thorakátech, takže to měkké i je tam úmyslně. :o), dalo by se říct, že z nich vyrostly docela plaché ryby. O nějakém žraní z ruky si teď můžu leda tak nechat zdát. :o( Jakmile se přiblížím k akvárku (nedejbože s foťákem :o), už se dekujou pryč. Jsou to úplní mistři v ukrývání se v rostlinách. Už se nedivím, že jsem je při odlovování ze čtyřstovky nedokázal najít. Dokáží zaparkovat v jakékoliv poloze. Ovšem když nasypu krmení, tak jde samozřejmě všechen ostych stranou :o) ...
3.1.2008 nemocný thorakát (z deníku):  Dnes jsem jednoho z thorakátů odlovil do karantény .... Je nafouklý a nemůže se potopit. Jako karanténní nádrž jsem použil plastovou krabici (30litrů), ve které jsem měl 3 nové ancíky od Mraskoplashe. Vlastně jsem je jen prohodil - ancíci šli k desperátům, thorakát do karantény. Samozřejmě dostal novou vodu a půl tablety Entizolu (víc jsem na internetu nenašel).
24.1.2008  :o(  (z deníku):  Tak bohužel. Thorakát dnes umřel. Podrobnosti o průběhu léčby viz zde.
2.3.2008  akvárium desperátů zrušeno  Zbylý thorakát putoval s ostatními do čtyřstovky. Snad to přežije. (Ta čtyřstovka :o).
1.4.2008  Zatím žádná katastrofa :o). Začínám uvažovat o přikoupení dalších dvou kusů. Nová filtrace by to měla zvládnout.

14.6.2008  nové ryby (z deníku): Dnes jsem v Trutnově u p. Mytisky koupil dalších 6 perleťáků (celkem jich tedy mám 10) a 2 miniaturní thorakáty. Jako karanténu jsem použil jedno z nových akvárek (30 litrů). Cca za měsíc půjdou i s tetičkou ze čtyřstovky do znovuzaložených desperátů.
19.7.2008  hotovo  Všichni tři thorakáti jsou v akváriu desperátů
22.11.2008  Quasimodo  Všechno O.K., jen jsem si (relativně nedávno) všiml, že jeden z nových thorakátů má nějak podivně zdeformovanou hlavu. Vypadá fakt divně. Ale přece ho kvůli tomu nespláchnu do záchodu. I méně povedení tvorečkové mají své právo na život. (Mě rodiče taky nechali naživu :o) .... Začal jsem mu říkat Quasimodo. 
2.4.2009  Tak nějak nevím, co bych v rámci aktualizace napsal. Thorakáti jsou stále v pohodě, jednoznačně jde o nejživější a nejžravější ryby v akvárku.
28.7.2009  mám samečka (z deníku): Při cestě od zubaře jsem využil čekání na bus v Trutnově a zašel jsem do akvaristiky. Tam jsem pořídil svého vůbec prvního samečka thorakáta (má krásně oranžové první paprsky prsních ploutví).
31.8.2009  konec karantény  Sameček přeloven k desperátům.

 
     
    moje zkušenosti II  
     
  17.6.2016  Pořízeno 5 miniaturních thorakátů (akvaristika Heidi)(Litvínov). Šli do starého akvárka desperátů, které je v záběhu cca měsíc (a plné rostlin)(dusitany si přesto raději ohlídám).
4.9.2016  (z deníku): Všechny ryby (včetně thorakátů) a většinu rostlin ze starých desperátů jsem přestěhoval do dvoustovky ...
25.9.2016  Thorakáti už se konečně osmělili a začali mi žrát z ruky :o) ...
27.10.2016  (z deníku) (fauna - resumé): Thorakáti. Věčně nenažraný, všudezdejší pošuci. Když jsem je koupil, měli všichni zaplísněný fousky. Myslel jsem, že je mají jen nějak víc strakaté (?) a ona to byla plíseň (nebo nějaká bakteriální infekce)(čert ví). Když jim začaly uhnívat, nalil jsem do akva Torben (asi 2x víc, než je normální dávka). Teď  jsou všichni dávno v pořádku, fousky všem dorostly (teda až na jednoho - ale toho už jsem tak koupil  - chybí mu komplet spodní pár fousů). Zatím nevypadá, že by mu tenhle handicap nějak vadil v užívání si života.
1.2.2017 (z deníku): Kromě finišování se založením šestistovky jsem o víkendu vyčistil čtyřstovku, nacpal do ní stonkovky (jednak ty, co se nevešly do šestistovky, druhak ty, co chci ještě namnožit) a přelovil jsem tam thorakáty. (Blbci jedni - když jsem odlovoval neonky, tak mi furt lezli do síťky a teď, jako kdyby tušili, že došlo i na ně, tak dělaj drahoty :-). Tímto se konečně dostali do jejich definitivního domova (akvárium desperátů II).
5.2.2017  (z deníku): Thorakáti  jsou na zabití ... ve čtyřstovce vybagrovali komplet všechny valisnerie nasázené do misky s pískem ... co není v horácomatce, to před nima neobstojí ...
5.4.2017  (z deníku): Vypadá to, že mám 3 samce a 2 samičky (určeno podle prvního paprsku prsní ploutve) (samci ho mají takový nějaký tlustší a v dospělosti zbarvený do oranžova). K fotografii : Jeden ze samců už třetí den vytrvale (a taky dost hlasitě :-) buduje pěnové hnízdo. Docela blbě se při tom jeho mlaskání usíná, ale co nadělám :-) ...
 
     
24 86 202 24 740 24
        28
      budování pěnového hnízda 96
        28
          24
     
  27.4.2017  (z deníku): Tak to všechno bude ještě trochu jinak ... Skaláry a thorakáti spolu ve čtyřstovce nebudou - minimálně do té doby, než skaláry trochu povyrostou. Z thorakátů už jsou velký hovada a maličké skaláry s nimi v souboji o krmení nemají šanci. Takže jsem ukončil karanténu novým čichavcům (6ks) a přelovil je z dvoustovky do šestistovky. Do uvolněné dvoustovky šli thorakáti (5ks). Na oživení dna půjdou ke skalárům nově zakoupení štěrbáci (zatím jsou v karanténě v jedné šedesátce).  
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

|  úvod  |  moje /staré/ akvárium  |  další /staré/ nádrže  |  literatura  |  odkazy  |  články  |  atlasy  |  poradna  |  kniha návštěv  |  různé  |  novinky  |

 
 

  |  COMEBACK 2016 moje /nové/ akvárium  a  další /nové/ nádrže  |  mapa stránek  |  o webu  |  home  |

 
24 1052 24