z

 

 
 

_____26.8.2007  Dva roky po založení  (a čtyři měsíce po kompletní předělávce) vypadá akvárium takto. Celkem se mi to líbí, ale stále to není ono. Některým rostlinám se bohužel nedaří, jiným se daří až příliš, takže musím pořád improvizovat.
_____Z nových rostlin mě trápí už jen Alternathera cv. Splendida, která v akváriu vyslověně živoří. Roste extrémně pomalu, listy má zakrnělé, zařasené a ryby jí stále ulamují křehké vrcholky. Nedávno jsem ji přemístil do jedné z karanténních nádrží. Snad se tam vzpamatuje. Radost mi naopak dělá Eustralis sp. (vlevo vzadu), Heteranthera zosterifolia (vpravo od valisnerie) a Echinodorus argentinensis (vpravo od kořene). Anubias congensis, vyčuhující mezi H. zosterifolia a H. polysperma, je v akváriu jen dočasně - půjde do krevetkária. Staronové Limnobium také prosperuje, tak doufám, že už o něj nepřijdu.
_____"Staré" rostliny prosperují všechny na výbornou, krásně se daří dokonce i valisnérii, které dlouho uhnívaly konečky listů. Nyní je krásně zdravá. Velmi vděčné rostliny jsou Ludwigia repens, Hygrophila polysperma, Anubias coffeifolia a samozřejmě všechny echinodory. Jávský mech musím stále redukovat, na parapetu už ho mám zase celé dva lavóry. :o) Část chci použít do budoucího krevetkária. Velmi se rozbujelo i Microsorium pteropus, jehož nádherný, leč již příliš vysoký porost jsem musel nahradit menším A. coffeifolia. Jedinou rostlinou, o kterou jsem přišel je Ludwigia palustris. Dařilo se jí bohužel jen první rok, pak už jen chřadla a chřadla až ... až uchřadla. Škoda jí. :o( ... Málem bych zapomněl. Superrychlík Limnophila sessiliflora ... Docela mi začíná lézt na nervy. Zkracovat ji na polovinu každý týden mě opravdu nebaví :o) ...
_____Svítím stále 12 hodin denně (10.00 - 22.00), s tím, že zadní rampa jede od 10.00 do 18.00 a přední od 14.00 do 22.00. 4 hodiny tedy nad akvárkem svítí dvě trubice (0,29W/litr), další 4 hodiny čtyři trubice (0,58W/litr) a potom znovu 4 hodiny dvě trubice.
_____Hnojím Tenso koktejlem (3x týdně 5ml 4%-ního roztoku) a dusičnanem draselným (3x týdně 10ml 1%-ního roztoku).
_____V dohledné době se chystám zprovoznit i druhý filtr Eheim 2217, který jsem nainstaloval při jarní předělávce (ale kvůli řase vzápětí vypnul). Snad se to teď, když se akvárium usadilo, obejde bez problémů. Pokud ne, půjdou oba filtry do série.

 

[ FOTO : 26.8.2007 © Jiří Horáček,  www.horacovoakvarium.cz ]