z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Ancistrus sp.

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

česky: krunýřovec sp.
původ:
povodí Amazonky
velikost:
až 13cm
voda:
 24-28ºC, měkká, lehce kyselá, nejlépe silně proudící, dostatečně prokysličená
potravní nároky:
všežravec (!), řasy mu zdaleka nestačí - pro většinu krunýřovců je velmi důležitý vysoký podíl masité složky (larvy hmyzu). Umístění kořenu je nutné - okusováním dřevní hmoty si hradí potřebu balastních látek v potravě. Dospělí jedinci mohou poškozovat rostliny - tomu lze částečně předejít dokrmováním (zkuste například plátek okurky nebo syrové brambory, spařený hlávkový salát, list špenátu (pozor - ve vodě se rychle  rozkládá!), nasekané kopřivy, ovesné vločky apod.) Ovšem smiřte se s tím, že před vyhladovělým samcem, který právě ukončil svou péči o mladé, neuchráníte žádnou rostlinu.
agresivita: 
mírumilovný, vhodný do společenské nádrže, dospělí samci obhajují teritorium
nika v akváriu:
při dně
pohlavní dimorfismus:
dospělý samec má na hlavě velké množství (i rozvětvených) výrůstků (samice je může mít také, ale mnohonásobně menší a v menším počtu).

 
     
 

zajímavosti a poznámky: Krunýřovci jsou velmi početná skupina zahrnující přes 600 druhů, přičemž jsou stále popisovány druhy nové. Toto obrovské druhové bohatství souvisí se způsobem života krunýřovců - většina druhů totiž pochází z rychle tekoucích vod, kde každý jedinec obývá poměrně malé území, které neopouští. Říká se, že prakticky každý potok v Jižní Americe má svou vlastní druhovou skladbu krunýřovců, vzniklou vzájemnou izolací jednotlivých populací.
_____Druhové určení ryb z akvárií je dnes prakticky nemožné, neboť běžně chované druhy jsou si velmi podobné a jednoznačně není vyjasněna ani otázka možného mezidruhového křížení (vývojově mladé druhy se mohou mezi sebou křížit). Ve starší literatuře se již tradičně uvádějí pouze tři druhy rodu Ancistrus - krunýřovec modrý (Ancistrus dolichopterus), krunýřovec mnohotrnný (A. multispinnis) a krunýřovec skvrnitý (A. cirrhosus). Právě první z nich se v celoevropském měřítku považuje za druh, který se v akváriích chová nejpravděpodobněji. Pokud je druhové určení nejisté, umisťuje se za rodové jméno zkratka sp. (species - druh).
_____A nakonec několik anatomických zvláštností : Tělo krunýřovců je kryto tenkými kostěnými destičkami tvořícími krunýř (odtud jméno). Většina druhů velmi špatně plave - přemisťují se pouze trhavými pohyby (redukce plynového měchýře). Unikátní mezi všemi obratlovci je způsob, jakým krunýřovci regulují množství světla vstupujícího do oka. Běžně se tak děje stahováním a rozšiřováním panenky. Krunýřovcům z horního okraje duhovky vyčnívá do panenky lalok, jehož rozpínáním se množství světla dopadajícího do oka zmenšuje.

 
     
  zdroj:  J.Hofmann, J.Novák : Akvárium sladkovodní a mořské, Mary Baileyová, Gina Sandfordová : Akvarijní ryby   
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  xxx  
     
     
 

■  proč jsem si ho pořídil

 
     
  1) je tak vošklivej, až je krásnej
2) doufám, že mi trochu helfne s řasama a nezlikviduje mi přitom všechny rostliny :o)
 
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

5.2.2005 Moje první ryby. Dnes jsem si přinesl domů své úplně první ryby - tři už poněkud odrostlejší (cca 6cm) krunýřovce a dva pancéřníčky kropenaté. Všechny sumečky jsem umístil do tzv. pracovní nádrže (cca 150 litrů), aby mi zaběhli filtr. Aklimatizace krunýřovců proběhla bez jakýchkoli problémů, ihned se nadšeně pustili do čištění veškerého zařízení nádrže - navzdory tomu, že se jednalo o čerstvě založené akvárium, tedy absolutně bez řas :o).

26.2.2005 Nic proti inteligenci krunýřovců, ale jsou úplně vymaštěný. Jestli to takhle půjde dál, tak snad umřou hlady. Nenajdou žrádlo, ani když je 3cm od nich. Pancéřníčci naopak najdou cokoliv v podstatě okamžitě po vhození do akvária, takže jim všechno sežerou. Nenechají napokoji dokonce ani spařený hlávkový salát či kousek syrového masa, kreré tam dávám právě kvůli krunýřovcům. Na ně bohužel (pokud sebou opravdu hoděj) vyjdou tak akorát zbytky.

2.4.2005 Mám je doma cca 2 měsíce a jednomu z nich se už na hlavě objevily výrůstky. Zatím samozřejmě nic moc, tak okolo 2mm. Docela mě to překvapilo, vždyť jsou to ještě prckové. Myslel jsem, že to začne nejdřív  "v pubertě".

30.4.2005  Nemoc  Dnes jsem v akváriu objevil hlístice. Podrobnosti o průběhu léčby viz zde.

14.6.2005  Léčba ukončena. Všichni sumečci jsou v pořádku a dál vegetují v třicetilitrové karanténní nádrži, ve které zůstali po skončení léčby. Samozřejmě jsem jim tam přidal vzduchem poháněný filtr.

14.7.2005  S nejmenším krunýřovcem (asi se jedná o samičku - nemá na hlavě žádné výrůstky) je něco v nepořádku. Už ho skoro není vidět. A pokud ano, tak někde celé hodiny nehybně visí. Všiml jsem si, že ho jeho větší druhové značně terorizují a prakticky ho nepustí ke žrádlu.

18.7.2005  Dnes jsem ho přelovil do sousední karanténní nádrže k čichavcům. Vznikl zde (za ten měsíc, co je mám) docela slušný řasový porost, takže by se tu (pokud strádá hlady) mohl docela slušně zotavit.

21.7.2005  První mrtvý. Tak bohužel. Dnes jsem ho nalezl chcíplého na dně akvária.

1.9.2005  Velké akvárium založeno. Dnes jsem všechny ryby (vč. sumečků) přelovil do 400 litrů.

30.11.2005  Nedávno jsem přestěhoval oba pancéřníčky kropenaté do akvária desperátů a musím říct, že ancistrusům to velmi prospělo. Jakoby ožili - jsou teď mnohem víc vidět.

29.1.2006  Krunýřovci jsou teď pěkně vypasení. Však se není čemu divit - vše co spadne na dno, zůstává jen jim. Co  zaráží je, že i druhému z ancistrusů se na hlavě tvoří charakteristické výrůstky. Z počátku jsem tomu nevěnoval příliš velkou pozornost, protože je mívají i samičky - ale ne takhle velké. Tak nevím ... Jestli to jsou oba samci, tak jeden měl předčasnou pubertu, nebo druhý vopožděnou :o).

27.7.2006 Další mrtvý. Dnes jsem v akváriu našel mrtvého většího z mých dvou ancistrusů. Škoda přeškoda. Byl to vopravdu krásnej chlapák. Proč takhle skončil nevím, ale odhaduju, že to má něco společného s těmi tropickými vedry venku a třiceti stupni v akváriu. Asi už to na něj bylo zu moc. Už na něm samozřejmě hodovaly ampulárie, ale nechtěl jsem čekat, až to dokončí. Ne při těhle teplotách. To by se taky mohla dost šeredně zkazit voda. Raději jsem ho odlovil. Nedávno mi celkem ochotně zapózoval na pár kolečcích okurky. Fotky vyšly skvěle (viz nahoře) - škoda přeškoda, že byly poslední.

29.7.2006 Nákup nových ancistrusů. Dnes jsem se nachomejtnul v akvaristice a dopadlo to tak, že jsem si tam odtud (mimo jiné) odnesl i sedm malých ancistrusů. Tři kousky chci dát do akvária desperátů a zbytek do čtyřstovky - aby tam ten můj poslední nebyl dlouho sám. Zatím jsou samozřejmě v karanténě.

6.8.2006 Konec karantény. Jak jsem plánoval, tak jsem to i udělal: čtyři kousky jsem přelovil do právě vypulírované čtyřstovky a zbývající tři do stopadesátky. Nepřál bych Vám, abyste mě při tom slyšeli. Tolik sprostých slov jsem už dlouho z huby nevypustil. Chytit krunýřovce, to chce asi jinakší nervy. Přitom prodavač to měl hotový raz dva. Tak nevím. Čím jsem starší, tím jsem asi levější ...

2.2.2007 Nějak to psaní "deníčků" u jednotlivých ryb flákám, takže se mi to pomalu ale jistě mění na pouhé záznamy o tom, co mi kdy umřelo :o(. Bohužel, ani dnes tomu nebude jinak. Ve čtyřstovce jsem přišel o dva ancíky z posledního nákupu. Blíže viz deník. V akvárku desperátů je naštěstí všechno v pořádku.

22.2.2007 Desperát  Můj největší a nejstarší ancistrus (poslední z té trojice, se kterou jsem začínal) mi začal dost drsně decimovat echinodory. Při dnešním odkalování jsem jen E. bleherae musel připravit o dobrou polovinu silně prožraných listů. To by jeden brečel. Když jsem ho (při odkalování akvárka) zmerčil, nerozmýšlel jsem se ani minutu. Popadl jsem síťku, chytil ho (sám mi do ní vlezl :o) a šoupnul k desperátům. Celá akce netrvala déle než minutu. Říkejte mi Blesku. :o)))

10.3.2007  Doplnění stavu  Dnes jsem jsem si v Trutnově dokoupil 3 nové kousky. Dva (věčně zašití) krunýřovci na 400 litrů, to je přeci jen málo. Doufám, že teď, když jsem začal skaláry vydatněji krmit, už bude všechno v pořádku.

29.3.2007  Desperát umřel Tak si v novém domově dlouho nepobyl. Dnes jsem ho našel mrtvého. :o(

16.5.2007  Konec karantény (z deníku): Kompletně předělaná čtyřstovka už měsíc funguje bez sebemenších problémů a tak jsem do něj dnes (konečně) přelovil i poslední ryby - akary a ancistruse.

9.11.2007  návštěva (z deníku čtyřstovky, zkráceno): Dnes nás opět poctili návštěvou Mrakoplash a isamik. Isamik si zařizuje velké akvárium a já mu slíbil nějakou tu zeleninu. Mrakoplash se jako obvykle stal poslem špatných zpráv - tentokrát objevil v akváriu desperátů mrtvého ancíka. On ty jobovky snad opravdu přivolává (!). 

8.12.2007  další ancíci Tak nás opět navštívili Mrakoplash s isamikem. Ppřivezli mi tři ancíky, okružáky a další L. palustris.

8.1.2008  krize pokračuje  (z deníku akvária desperátů): Před týdnem jsem do akvária desperátů přidal tři nové ancíky od Mrakoplashe. (V karanténě byli 3 týdny). Včera jsem je při čištění našel všechny mrtvé a brutálně ožrané. Šoking. Nechápu to. Nemám pro to žádné vysvětlení. Když pominu právě léčeného thorakáta, akvárium velmi slušně prosperuje. Platydorasové jsou krásně vypasení, gibouš roste jako z vody, skaláry se permanentně vytírají. Nádrž odkaluju každé dva týdny (spíš častěji) - kdo má doma gibicepse, tak ví proč. Prostě normální, bezproblémové akvárko. Každopádně je to katastrofa - o to horší, že vůbec nevím, odkud vítr fouká. 

5.4.2008  Šmitec? Takže abych tu hrůzu shrnul : Za 3 roky jsem koupil nebo dostal celkem 16 ancistrusů. K dnešnímu dni mám pouhé dva kusy. 14 jsem jich zlikvidoval. Z toho jen dva dorostli do dospělé velikosti. Zbytek chcípnul v útlém věku ve velikosti několika málo centimetrů. Poslední tři nové kusy u mě nevydržely dokonce ani týden (když nepočítám karanténu). Na to, jak mám krunýřovce rád, je to dost žalostná bilance. Když to tak po sobě čtu, mám chuť dát všechny ryby pryč a udělat z toho obří krevetkárium. Že sem tam něco chcípne (a člověk vůbec nezjistí proč), na to už jsem si celkem zvykl, ale tohle ... to  je na mě moc. Takhle jsem si to svý akvarističení nepředstavoval. :o( A vůbec nejhorší je, že nevím, PROČ se to děje. Takže se to klidně může opakovat ... Nejrozumnější asi bude skončit s nima. :o( ... Jinak, co se těch dvou (patrně posledních) ancíků týče, je to samec a samička a maj se  (zatím) celkem k světu. Hlavně od té doby, co jsem začal (pravidelně) přikrmovat gibicepse syrovou bramborou - náramně jim totiž chutná. Všude šmejděj a jsou hodně živý (až voprsklý). Snad jim to vydrží ...

20.4.2008  (z deníku): Během dnešního čištění a protrhávání čtyřstovky jsem musel E.argentinensis zredukovat cca na polovinu. Nepochybně byl někým vybrán k naprosté a úplné likvidaci. A dost. Šmitec. Končíme. Využil jsem toho, že v akvárku bylo minimum rostlin a oba ancíky (jakožto nejpravděpodobnější pachatele) jsem bleskurychle přelovil do karanténní nádrže s miničichavcem. Co s nima bude dál, to nevím. Že bych obnovil akvárium desperátů? Do toho se mi teda moc nechce.

4.7.2008  asi se mi vytřeli ancíci (z deníku desperátů): Ryby přelovené do čerstvě založeného akvária desperátů jsou v pořádku (zajetý filtr i dno udělaly své). Skaláry se vytřely na Anubias congensis a vše nasvědčuje tomu, že ani ancíci nezůstali pozadu. Už pár hodin po přelovení se samec začal zuřivě podhrabávat pod bublifuk. Říkal jsem si, že je nesvůj z nového prostředí a chce se schovat ... Jenže po příjezdu z dovolené jsem zjistil, že si pod ním udělal jeskyňku, kterou velmi ostražitě hlídá.
_____Už jsem psal několikrát, že nechci cíleně nic odchovávat, ale u ancíků jsem ochoten udělat vyjímku. Už proto, kolik mi jich umřelo ... Pokud se mi jich podaří odchovat alespoň tolik, kolik jsem jich zlikvidoval, zaplať pánbůh za to ...
_____Akorát, že teď nemůžu přelovit další ryby. Platydoras, thorakát (a asi i kongáči) by mi čestvě rozplavané ancíky vyčmuchali a sežrali. Abych nemusel vracet skaláry do čtyřstovky, zvýším množství rostlin (zejména jávského mechu) v nádrži. To by mělo zvýšit pravděpodobnost přežití maličkých ancíků. (Teda pokud vůbec nějaký budou. Abychom nepředbíhali :o) ...

19.7.2008  falešný poplach  (z deníku): Tak bohužel. Nic se neděje. Samec si prostě jen vybagroval bunkr pod filtrem a jakmile se přiblížím k akvárku, hned se do něj schová, ale to je asi tak všechno ... Kdyby se vytřeli, plůdek už by se dávno rozplaval. Teď už mám jistotu, že k ničemu nedošlo, takže jsem se rozhodl dokončit redukci ryb ve čtyřstovce.

22.11.2008  zatím všechno O.K. Vypadá to, že se jim daří. Ale jsou celkem plachý, dokonce víc než platydorasové (ty se totiž postupně otrkávaj).

3.9.2009  pořád všechno O.K. Že by se konečně zadařilo?

2010 šmitec  zrušení všech akvárek (stěhování do Litvínova)

 
     
       
  ■  moje zkušenosti II (Litvínov)  
       
 

24.4.2017  Pořízeno 5 ks (ZOO Braník). Zatím jsou to prckové (cca 3,5cm). Šli do jedné ze šedesátek. Až vyrostou, dám je do 200L k thorakátům ...

31.10.2017  Řeším dilema ... když je dám do dvoustovky (k thorakátům), tak se už nikdy pořádně nenažerou (a zlikvidujou mi E. cv. Ocellot) ... a když je dám ke skalárům, tak mi zlikvidujou E. cv. Ocellot (a možná i E. cv. Tropica) ... Zatím nevím, co je menší zlo ... takže zůstávají v nádrži D (60L).

30.4.2018  stěhování ancistrusů  (z deníku):  Vzhledem k tomu, že ve dvoustovce teď vlastně nejsou žádné echinodory, napadlo mě přestěhovat tam ancíky ze šedesátek (nádrže C a D). Takže po údržbě (sestřih rostlin + výměna cca 30% vody) došlo na stěhování. (Asi ani nemusím psát, že ze šedesátek jsem samozřejmě musel vybrat úplně všechno, jinak bych ty zmetky prostě neodlovil :-) ...
_____V nádrži D na mě čekalo zajímavé překvapení - objevil jsem tam dvě mláďata ancistrusů (vel. cca 3cm) - jedno "normální", druhé úplně žluté (zlaté). Všichni mí dospěláci jsou normální, jeden z rodičů tedy musel mít žlutého předka ... Moc jich teda nezbylo ... nicméně, vzhledem k tomu že jsem nikdy neměl ambice něco odchovávat ... lze i tento hubený výsledek považovat za úspěch.

 
       
       
       
       
 

 

19.6.2018  překvápko
_____Po odsunu thorakátů z dvoustovky se prakticky okamžitě vytřeli ancíci (momentálně jediní šéfové dna :-) ... Snůšku hlídá samec (při focení se schoval pod kořen) ...
_____P.S. : Nechci mu do toho kecat, ale to ignorování okružáků považuju za strategickou chybu  :-) ...
_____P.S. II : Tak to bylo o fous :-) ... Půl hoďky po téhle fotce už byly jikry schované v díře vyhrabané pod kořenem ...

 
       
       
       
  červenec a srpen 2018  Velmi stručně ... všechny akvárka jsem zrušil a přestěhoval se do Prahy ...  
       
       
       
       
  ■  moje zkušenosti III (Praha)  
       
 

16.9.2018  zprovoznění šedesátek  (z deníku): Po čtrnácti dnech (resp. večerech) vybalování jsem si našel čas na akvárka - během uplynulého víkendu jsem hodil do roviny stojan (už ho nemám v předsíni, alébrž v pracovně) a zprovoznil jsem všechny šedesátky (písek, Atmany, topítka, světlo, rostliny).

20.9.2018  první ryby v šedesátkách  (z deníku):  Do nádrže A šly velké lorikárie a drápatečky (takže beze změny), nádrž B si asi nechám pro krevetky (takže zatím nic), do Céčka šly malé lorikárie a do Déčka malí ancíci a jejich fousatej otěcko (nechtěně - byl schovanej v trsu mikrosoria). Štěrbáky a zbytek ancíků jsem šoupnul do čtyřstovky.

4.11.2018  výlov čtyřstovky (z deníku): Tak jo ... konečně jsem se k tomu dokopal ... Ze čtyřstovky jsem vybral všechny rostliny, odpustil cca polovinu vody a odlovil většinu ryb ... do dvoustovky šly skaláry, perleťáci a thorakáti. Do nádrže B šli štěrbáci a neonky černé. A do Déčka zbytek ancíků.

19.11.2018  další přesun ryb (z deníku):  Ve dvoustovce se dost rychle začala dělat řasa. (Tak bodejť ne, když je tam přerybníno :-) ... Okružáci nestíhaj (navíc mám podezření, že si s nima thorakáti vylepšujou jídelníček). Tak jsem tam z Déčka přelovil ancíky. (Hned se s nadšením pustili do práce).

 
       
       
       
 

 

Ne, 14.7.2019  první foto
_____Ancistrus sp. Lemon (žluté tělo, černé oči) aneb opravdu ho mám :-) ... (můj vlastní odchov, vykulil se ještě v Litvínově :-) ... fotr na další fotce, matka neznámá :-) ... umístění : nádrž D.

 
       
       
       
 

 

18.7.2019  snímeček
_____Po deportaci skalár a thorakátů z dvoustovky, vyčištění akvárka a vzpamatování rostlin jsem nasekal pár fotek ... Mimo jiné se mi povedl i tenhle úlovek. Jde o raritní snímek, páč tenhle samec je teda fakt extrémně plachej ... jak se s foťákem přiblížím k akvárku, okamžitě vezme kramle :-) ...

 
       
       
       
 

7.12.2021  aktualizace po dvou letech : Asi se jim daří. Velkej táta cca před čtvrtrokem umřel .... Žil tak skrytě, že jsem to poznal až když z houští rostlin vyplavala jeho totálně ožraná kostra. Velkou mámu občas zahlídnu ... hlavně po zhasnutí světla. Ve dvoustovce žije takovejch 10-12 mlaďasů (z toho minimálně dva samci). Žluťásek taky ještě žije. A 3 kousky jsou v áčku u drápateček.

 
       
       
       
       
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
       
       
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 07.12.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20