z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Caridina japonica

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

český název: nemá (neoficiálně "Amanova krevetka")
obchodní názvy:
Amano shrimp, Yamato numa ebi, Yamamoto shrimp, Japanese shrimp, Japonica (ang.) atd.
původ:
Japonsko, Taiwan, Korea, (ale i Madagaskar, Fidži)
velikost:
3,5cm (samci) až 5cm (samice)
voda:
 jakákoliv, ale dobře prokysličená, 20-26°C
potravní nároky:
všežravec - řasy, krmení pro ryby, odumřelé listy rostlin, tlející listí (např. dubové), uhynulé ryby
agresivita: 
žádná
nika v akváriu:
všude
pohlavní dimorfismus:
Pohlaví se u starších jedinců rozezná poměrně snadno - samec je výrazně menší (cca 3,5cm) a štíhlejší, tečky na bocích jsou uspořádány ve třech pravidelných řadách (nejspodnější nemusí být vidět). Samice bývají větší (cca 5cm) a zavalitější, s mohutnějším zadečkem (hlavně u těch, co už nosily vajíčka), vzorek na bocích je trochu odlišný: 1. a 3. řada teček je normální, ale prostřední je tvořená spíše podélnými čárkami, které se téměř spojují v pruh. I tento znak je lépe vidět u samic, které již nosily vajíčka. Dobře krmená samice také prakticky neustále produkuje vajíčka, která jsou v těle dobře vidět jako žlutošedá hmota na hřbetě.

 
     
 

zajímavosti a poznámky: vzhledově podobné druhy: žádné (nelze zaměnit), charakteristickým znakem jsou zejména hnědofialové tečky a čárky na bocích pohlavní dospělost: 4-6 měsíců, délka života: 3-5 let, vývoj: nepřímý (přes larvární stadium), rozmnožování: většinou se bezproblémově páří a produkují potomstvo, bohužel odchov larvárních stadií je velmi obtížný (potřebují brakickou až plně slanou vodu).

 
     
 

zdroj:  http://www.akvakrevetky.wz.cz/japonica.htmhttp://www.sweb.cz/maniakva/japonica.htm

 
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  http://www.akvakrevetky.wz.cz/japonica.htm  
  http://www.sweb.cz/maniakva/japonica.htm  
     
     
 

■  proč jsem si je pořídil

 
     
  Chtěl jsem k cherynám pořídit něco trochu většího :o) ...  
     
     
 

■  kde plave

 
     
  momentálně (08/2019) ve všech šedesátkách ...  
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

_____11.10.2008  V trutnovském ZOO centru jsem pořídil 5ks.
_____2.11.2008  Myslím, že se aklimatizovaly velmi dobře. Vypadají celkem spokojeně :o) ... Kačenka je z nich nadšená, vždycky když přijde za mnou do pracovny, hned se žene ke krevetkáriu a hledá "velikánské zelené krevetky" :o) ...
_____22.12.2008  Nalezené svleky mě vždycky vyděsí (mrtvolka krevety bleskově vyžraná od ploštěnek totiž vypadá k nerozeznání stejně). Při čištění akvárka jsem ale zjistil, že jich je stále pět.
_____15.1.2009  Největší samice nosí vajíčka. Jsou mnohem drobnější než u cheryn a také je jich mnohem víc. Škoda, že z toho nic nebude ...
_____7.2.2009  Tak mám dvě samice (jsou zřetelně větší a obě nosí vajíčka) a tři samce.
_____18.3.2009  Dnes jsem je všechny (spolu s třiceti cherynama) přestěhoval do čtyřstovky.

 
     
     
24 86 202 24 740 24
        28
      milujte se a množte se aneb japonika s vajíčky 96
        28
          24
     
     
 

_____28.3.2009  (z deníku čtyřstovky): Při nákupech jsem se nachomýtl k SUPER ZOO Family Center v Trutnově. Kromě několika mrtvých a řádně ožraných ryb mě tam nic moc nezaujalo. Teda až na japoniky. Hledat pět krevetek ve čtyřista litrech mě moc nebaví, takže jsem neodolal a požádal obsluhu o deset kousků (byly téměř poslední). Paní byla sympatická, ale lovila je síťkou (což se nemá) a když se jich nemohle dopočítat, zjistili jsme, že jedna z krevet vyskočila ze síťky a leží (bůhvíjak dlouho) na podlaze. Chtěla mi ji tam přidat, ale když viděla, že se na to netvářím zrovna nadšeně, dala ji stranou. (Nedělám si iluze. Je mi jasné, že po mém odchodu šla zpátky do akvária. Koneckonců, vždyť to přežila, né? :o)
_____31.5.2009  japoniky jsou fuč :o(  (z deníku čtyřstovky): Za celej květen jsem nezmerčil ani jednu. Nepíše se mi to lehce, ale asi všechny pomřely. Proč, to nevím. Viděl jsem umírat několik těch nových (a přisuzoval jsem to špatné aklimatizaci), jenže teď už mám jistotu, že jsou pryč i ty staré (velké). Nechápu. Cherrynám se daří, ... jenže těm se daří všude. Podle toho se nemůžu orientovat. Ale podle čeho teda?

 
     
     
 

■  moje zkušenosti II (Litvínov)

 
     
 

_____6.8.2016  můj první nákup v ZOO Braník (z deníku): Vyrazil jsem si do Práglu - trošku odlehčit akvárkům v ZOO Braník :o) ... (moje druhá návštěva, první byla někdy v roce 2010-11 - ale jen na čumendu - to jsem už žádný akvárka neměl). Domů jsem si přivezl první várku neonek čevených (100ks), perleťáky (12ks), lorikárie (poslední 4ks) a japoniky (20ks). Japoniky šly do samostaného akvária (36L), kde dosud byly jen mechy a okružáci (je to jedno z těch akvárek na bednách od Birellu). Filtr už fachá ... moment ... podle deníku od 17.5. ... takže skoro 3 měsíce ... to už by mohly dát i japoniky :-) ...
_____11.9.2016  škatulata ... resp. krevetky kreveky hejbejte se  (z deníku): Zrušil jsem ty provizorní krevetkária v posilovně ... nejdřív šly japoniky (5 kousků do starejch desperátů a 15 do novejch desperátů) (neonky z nich byly pěkně hotový, jsou ještě dost malý a s ničím takovým se ještě nepotkaly - takže u mě neuskakujou krevety před rybama, ale ryby před krevetama :-) ... Po japonikách šly i cherryny a sakury (do šedesátek ve stojanu).
_____8.11.2016  další japoniky  (z deníku): Na krevetky.cz jsem objednal 50ks japonik a 20ks šneků Clithon a taky ňáký mechy.
_____11.11.2016  Jejich revírem je čtyřstovka. Jejich tempo je vražedné ... (z deníku): Ano, řeč je o japonikách :-) ... Japoniky došly v pohodě (v polystyrenovém termoboxu). Chtěl jsem mladé kusy. Tak došly mladé kusy :-) ... Dokonce tak mladé (malé), že jsem váhal frknout je k neonkám (většina jich je menší, než dospělá cheryna). Po cca dvouhodinové aklimatizaci (tak říkám pomalému přilévání vody z akvárka) jsem nasypal neonkám a pak přihodil ještě krevety. Všechno v pohodě. Japoniky začaly okamžitě všechno čistit a baštit, jakoby tam byly odjakživa. No stres, no schovávačka ... Všechny šly do čtyřstovky - do dvoustovky nelze (thorakáti).
_____25.1.2017  založení akvárka VI - další přesuny (z deníku): Dneska jsem trochu ladil layout (kontrasty) a pak jsem ze čtyřstovky přelovil lorikárie a většinu japonik. Neonky bez šance. Na ně vlítnu, až vyndám zbytek rostlin. 
_____20.8.2017  po dovolené (z deníku): Tak mám zase (po dovolené) pokráceno a protrháno ... Všechno O.K. - teda až na japoniky :-(. Po akva se jich poflakuje nějak míň (asi tak čtvrtina) (mazec) ... Předpokládám, že to mají na svědomí ty hnusný vedra ... Asi budu muset pořešit nějaké účinnější chlazení.
_____13.10.2017  další japoniky (z deníku):  Dnes mi dorazily nové japoniky (30ks) z krevetky.cz. Plus ňákej ten slimák - neritiny (Neritina zebra), černý cliftoni (Clithon black) a piskořky. Víc jak dva tisíce v ... pryč. Už se to všechno aklimatizuje v lavóru, kam pomalu přilejvám vodu ze šestistovky ... P.S. Opět musím pochválit perfektní jednání a pečlivé zabalení.

 
     
     
24 86 202 24 740 24
        28
      japoniky v šestistovce 96
        28
          24
     
     
 

■  moje zkušenosti III (Praha)

 
     
 

_____září 2018  už nemám nic  Opět se na tom podepsaly letní vedra ... Nepatrný zbytek krevet jsem pak rozdal kvůli stěhování do Prahy. Celkově mě ty loňský a letošní vedra přišly jen v krevetách na pěknejch pár tisíc ...
_____16.7.2019  ZOO Braník III (z deníku): mám novou havěť : sevelie (7ks), japoniky (7ks) a další drápatečky (7ks). Japoniky mám v úmyslu rozstrkat po šedesátkách (aby čistily, co nejede neritinám a okružákům). Zatím jsem je ale dal do cca dvoulitrové dózy se zařaseným anubiasem ... Takový malý hokus pokus :-) ... Jsem zvědavý, za jak dlouho ho dokáží očistit ... Tempus fugit :-) ...
_____20.7.2019  do rici himl hergot sakra práce  Poté, co jedna japonika odešla do věčných lovišť (???), na nic jsem nečekal a zbytek krevet jsem vrazil do šedesátek (nádrže B, C a D) (jsou maličké, takže do áčka /k dospělým drápatečkám/ se je bojím dát). Když se jim bude dařit, tak ještě něco přikoupím (aby bylo v každé šedesátce cca 5ks).

 
     
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 15.10.2019   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
     
     
  50