z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Neocaridina heteropoda var. "Red Cherry"

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

starší odborný název: Neocaridina denticulata sinensis var. Red (De Haan, 1844)
nový(?) platný(?) název:
Neocaridina heteropoda var. Red
obchodní názvy:
Red cherry shrimp, Cherry shrimp, Red fire, Fire shrimp, Taiwan shrimp
původ: vyšlechtěná barevná mutace, vzniklá z bezbarvé formy N. denticulata (původem z Taiwanu)
velikost:
až 3 cm
voda:
 v podstatě jakákoliv (ale nesnášejí prudké výkyvy), teplota 10-28 °C (!)
potravní nároky:
všežravec. Potravu získává výhradně sbíráním nebo seškrabáváním z podkladu. Živí se detritem, řasami, odumřelými listy, uhynulými živočichy. Lze je přikrmovat např. vločkovým krmivem pro ryby.
agresivita: 
nulová
nika v akváriu:
dno
pohlavní dimorfismus:
Samičky jsou větší, sytě červené, samečci jsou bledší. Samičky mají na šíji podélnou nažloutlou skvrnu (produkují zde vajíčka, která po oplození nosí pod zadečkem).

 
     
 

zajímavosti a poznámky: Tyto krevetky jsou pro své výrazné zabarvení, malou plachost a snadné množení velmi oblíbené. Jsou relativně tolerantní ke kvalitě vody (pH, tvrdost). Mnohem důležitější je zajištění dostatečného množství kyslíku.
_____Pohlavně dospívají na 3-4 měsících, dožívají se 1 - 1,5 roku. Samička nosí 30-50 vajíček. Vývoj je přímý, bez larvárního stadia. Větší ryby je samozřejmě považují za potravu. Krevety se navíc v jejich společnosti stále ukrývají, takže si jich moc neužijeme.
_____Jako všichni bezobratlí, i krevety jsou velmi citlivé na chemikálie (léčiva, algicidy, hnojiva, těžké kovy, insekticidy, nikotin atd.) Pozor na protrhávání rostlin - některé (zejména anubisy a kryptokoryny) uvolňují v místě poranění do vody substance, které mohou krevetky otrávit! (Edit 1.6.2008: dle zkušeností popsaných na diskusních fórech toto tvrzení není pravdivé). Nejvhodnější rostliny jsou jemnolisté, například jávský mech. (Jde o větší povrch listů pro usazování detritu a růst bakterií a řas)

 
     
 

zdroj: http://www.krevety.wz.cz/index1.html, http://www.akvakrevetky.wz.cz/cherry.htm

 
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  http://www.sweb.cz/maniakva/krevetky.htm    
  http://www.krevety.wz.cz/index1.html    
  http://www.akvakrevetky.wz.cz/cherry.htm  
  http://krevetky.wbs.cz/Uvod.html  
     
     
 

■  proč jsem si je pořídil

 
     
 

_____1) Na krevetky jsem se dal z jednoduchého důvodu - prostě jsem podlehl všeobecné krevetkománii. :o)
_____2) Cherryny jsem si vybral, protože "se jedná o jeden z nejkrásnějších a nejsnáze chovatelných a množitelných druhů vůbec, který snáší skutečně široké rozmezí podmínek. Je to jeden z nejvhodnějších druhů i pro úplné začátečníky. " (Jan Dvořák)

 
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

_____21.10.2007  a jsou doma (z deníku): Kolega mch.sokolov mi je dnes poslal kurýrem ČD. Asi už mu došla trpělivost. :o) Je fakt, že se se zařizováním krevetkária neskutečně loudám. Krevetky mám slíbené už dlouho, ale akvárium stále nikde. Poté, co mi bylo naznačeno, že na posílání poštou bude už brzy příliš velká zima, sfoukli jsme to prakticky ze dne na den (v sobotu dohodnuto, v neděli posláno). Na trutnovském nádraží jsem si je byl vyzvednout nadvakrát, neboť zásilka se cestou málem ztratila. Krevetky vše ve zdraví přežily, v krabici vystlané pěnovým polystyrenem klesla teplota během cca devítihodinové cesty  jen na 19˚C. Přibližně 30 krevetek jsem umístil do jedné z karanténních nádrží, ve které si momentálně dopěstovávám rostlinky (Alternathera cv. Splendida, Eustralis sp., Ludwigia repens). Společnost jim bude dělat asi 1cm velká ampulárka. V nádrži je dlouhodobě nainstalován elementkový bublifuk a topítko, takže přišly do starší, zajeté nádrže. Měly by tu v pohodě vydržet až do zařízení krevetkária.
_____28.102007 nalezena první "mrtvolka" Po důkladnějším ohledání jsem však zjistil, že se jedná jen o svlek. :o) ... Akvárium má holé dno, takže mám dokonalý přehled o tom, jak krevetkám chutná. A chutná jim dost. (Nasráno je opravdu úplně všude). :o) Opatrně jsem odkalil a vyměnil asi třetinu vody.
_____6.11.2007  došly řasy  Po dvou týdnech akvárium září čistotou. Začal jsem je tedy přikrmovat Tetraminem. A přidal jsem i tabletu vápníku. Přišla na ni hodovat celá grupa včetně ampulárie.
_____18.11.2007  zatím se daří (z deníku): Krevetky mi dělají samou radost. Po měsíci mohu konstatovat, že přibližně polovina samic nosí vajíčka. Kromě krevetkária, jehož založení je na spadnutí, si je asi namnožím i do jakési "čistírny", neb jejich schopnost dokonale vypulírovat totálně zaprasený anubis je takřka neuvěřitelná. :o)
_____4.12.2007  to jsou věci :o)  Dnes jsem v provizorním krevetkáriu našel své první malé krevetky :o).
_____24.12.2007  nové krevetkárium je hotovo Osázení rostlinami definitivně završilo založení nového akvária.
_____14.1.2008  první krevety (z deníku krevetkária) Včera jsem z provizorního krevetkária opatrně odpustil kýbl vody. Vodu jsem nevyhodil, ale opatrně přesunul do nového akvária. Po několika hodinách jsem (na zkoušku) přelovil 3 dospělé krevety. Dnes jsem přidal dalších 12ks. Všechny jsou v pohodě a nadšeně čistí svůj nový příbytek.
_____19.1.2008  první fotky  Dnes jsem celkem razantně zvýšil množství jávského mechu v nádrži (na úkor ostatních rostlin  - Anubias coffeifolia, Microsorium pteropus, Ludwigia repens). Nový layout se mi tak zalíbil, že jsem neodolal, a začal fotit. Na to, že se jedná o mé vůbec první fotky krevetek, to celkem ujde.

 
     
     
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                24
     
     
 

_____1.4.2009  Hergot, koukám, že jsem to tu už víc jak rok neaktualizoval. To to letí, to to letí ... Cheryny jsou pořád v pohodě a neustále se množí (ale už ne tak moc, jako ze začátku). Dost jsem jich rozdal. Chvíli jsem je měl dokonce i v akvárku desperátů, ze kterého jsem na čas udělal krevetkárium (zlobila v něm štětka). Před dvěma týdny jsem zhruba 30 kousků přestěhoval do čtyřstovky. Doufám, že se namnoží a budou ji udržovat (minimálně) v tak perfektním stavu, jako lampičku.
_____18.4.2009  situace po měsíci (z deníku čtyřstovky): Dnes je to (na den přesně) měsíc, co jsem do čtyřstovky přelovil první krevety. Bohužel, při velkém úklidu (dělal jsem ho právě kvůli krevetkám - aby přišly do čistého :o), jsem si úplně rozhodil rovnováhu v akvárku, načež se mi celkem brutálně pomnožily řasy (dokonce i vláknivka, kterou jsem nikdy předtím neměl). Krevety ani okružáci nestíhaj. Naopak, připadá mi, že krevety řasu vůbec nežerou, že z ní jen vyčesávaj bordel :o). Jinak samozřejmě žádná panika. Nevidím důvod, proč by řasa nakonec neměla ustoupit. (Akorát by to nemuselo trvat tak dlouho :o).
_____3.5.2009  další nákup  Vzhledem k tomu, že cherryny se jako naschvál nemíní množit a řasa vůbec neubývá (spíše naopak), rozhodl jsem se dost zásadním způsobem navýšit jejich počet. Odpověděl jsem na inzerát a objednal jsem (na dobírku, kurýrem) 100ks (po 13,-Kč). Vzápětí mi kámoš nabídl další  - úplně zdarma. Výsledek: Ve čtyřstovce právě vegetuje cca 200 krevetek Red Cherry :o) ...

 
     
     
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                24
     
     
 

■  moje zkušenosti II (Litvínov)

 
       
 

_____28.5.2016  další objednávání (z deníku):  krevetky.cz : krevetky (cherryny, 20ks a sakury /Super RED/ 10ks), šneci (okružáci, 30ks), mechy (Flame moss, Weeping moss, Willow moss). Objednáno e-mailem, balík na poštu. Původně jsem si chtěl domluvit vyzvednutí na burze v Mostě, ale poslední květnovou jsem prošvihnul a další bude až v září. Ještě chci japoniky - ty ale objednám, až budou líp zajetý akvárka ...

 
       
       
       
       
 

 

29.5.2016  provizorium v posilovně
_____Zařídil jsem dočasné ubytování pro krevetky, šneky a mechy :-) ... Stojan v předsíni jsem totiž natřel a teď čeká na nová (větší) akvárka, takže staré akvárko desperátů šlo k dcerce do pokojíku a tyhle malé nádržky do posilovny.
_____Původně to všechno bylo na podlaze, ale pak jsem si uvědomil, že to nepůjde pořádně odkalovat (?) ... tak jsem vymyslel tohle. Jednu basu od Birellu mám standardně doma (používám ji jako stylovou židličku na přezouvání v předsíni). (Pokud vás napadlo něco o láhvi zaražené v análním otvoru ... mám přes ni samozřejmě položené prkno :o). Druhou bednu jsem musel dokoupit (a vypít, to dá rozum :o). Nosnost to má určitě slušnou, viz vysoké komíny beden (plných plných flašek).
_____Filtry se doteď zajížděly v desperátech. Svítit nad tím budu svítidlem FISB (mám z dřívějška).

 
       
       
       
       
 

_____2.6.2016  první živočichové  (z deníku, upraveno, zkráceno): Dnes dorazilo hned několik zásilek: 1) Krevetky, okružáci a mechy z krevetky.cz. Luxusně zabaleno (dvojité igelitové sáčky, termobox). Krevetky jsem po cca třech hodinách aklimatizace (pomaličku jsem jim do sáčku přiléval vodu z akvárka) přemístil do akva. Vypadají v pohodě.
_____25.9.2016  konečně  mám mladý cherryny - právě jsem objevil maličké krevetky ... si daly na čas :-) ... Popravdě, už jsem moc nedoufal ... Z posilovny do stojanu jsem je stěhoval v době, kdy už nosily vajíčka (abych minimalizoval stres, dal jsem jim do nového akvárka co nejvíc jejich staré vody) ...
_____27.10.2016  fauna - resumé : Cherryny. Všechno O.K. Ze začátku jich pár skapalo a dost se schovávaly (za filtrem apod.) (přítelkyně mi nevěřila, že tam vůbec nějaký jsou :o) ... ale to už je dávno zapomenuto ... krásně se množej ... a rejděj po celým akva ...

 
       
       
       
       
 

 

22.10.2017  60L (krevetkárium) : první focení
_____Včera jsem představil dvoustovku, dneska jsem vyblejsknul i první ze šedesátek (nádrž B - krevetkárium ... (teď si dám zase na chvíli pohov, nebojte :-) ...

_____edit (28.10.2017) : A tady je fotka celého stojanu ... další info zde ...

 
       
       
       
       
 

_____5.7.2018  rušení akvárek a stěhování do Prahy  Zrušil jsem třetí šedesátku - nádrž B (krevetkárium) ... probral a pokrátil jsem rostliny, vybral písek, vypral filtr ... Krevetky jsem nechal v nádrži (popravdě, je jich docela málo ... nějak se přestaly množit) ... (Později jsem je spolu s pavíma očkama daroval kolegyňce z práce pro synátora) ... A to je konec - do Práglu se mnou nešly ...

 
       
       
       
     
     
 

■  moje zkušenosti III (Praha)

 
     
 

xxx

 
     
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 15.10.2019   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
     
     
  50