z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Phenacogrammus interruptus

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
  česky: tetra konžská
synonymum:
Micralestes interruptus (starý název)
původ:
tropická Afrika (povodí Konga)
velikost:
až 9cm
voda:
 cca 24ºC, měkká, slabě kyselá, nejlépe proudící
potravní nároky:
všežravec, dává přednost živému krmení, občas si ráda pochutná na rostlinách (to bohužel musím potvrdit)
agresivita: 
mírumilovná ryba, vhodná do společenské nádrže
nika v akváriu:
od středu nádrže výše
pohlavní dimorfismus:
samci mají výrazně delší a ozdobnější ploutve (hlavně hřbetní a ocasní) a také jsou mnohem barevnější
 
     
 

zajímavosti a poznámky: tetry konžské jsou velmi čilé hejnové ryby, které potřebují dostatečný prostor k plavání - ideální je pro ně dlouhá (osobně považuju za minimum 1m - s odřenýma ušima) a dobře osázená nádrž, ve které celá skupina ryb neúnavně proplouvá z jednoho konce akvária na druhý (následujíc tzv. alfa-samce). V malé (krátké) nádrži se ryby chovají poněkud apaticky.

 
     
  zdroje: R.Zukal: Akvarijní ryby, M. Bailey a G. Sandford: Akvarijní ryby, K.Polák: Akvaristika  
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  fotogalerie Google (další fotografie)  
     
     
 

■  proč jsem si je pořídil

 
     
  Fantasticky zbarvená ryba plná života, která vnese trochu energie a hravosti mezi převážně klidné, vážně se tvářící osazenstvo nádrže (skaláry, čichavci).  
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

_____17.9.2005  Dnes jsem si z Jilemnice dovezl skaláry (12ks), ampulárie (7ks) a kongotetry (14ks a' 35,-Kč). Chtěl jsem 10 samců a 2 samice, ale prodavač trval na odběru v párech. (Celkem drzost, klást si takovouhle podmínku, když kongotetry koupíte v každé druhé akvaristice - rozhodně to nejsou vzácné, těžko sehnatelné ryby) ale souhlasil jsem - byl jsem mu vděčný, že si na mě udělal čas i v sobotu, kdy má normálně zavřeno. Navíc jsem byl šťastnej jako blecha, že jsem konečně sehnal klasické skaláry (už jsem skoro nedoufal). Zkrátka jsem nechtěl dělat dusno.
_____1.10.2005  Dnes jsem je po relativně krátké (čtrnáctidenní) karanténě spolu se skalárama přelovil do čtyřstovky. Po celou dobu karantény byly v naprosté pohodě a dokonale při chuti. Navíc jsem je už nechtěl déle trápit v té maličké třicítce (skaláry byly v jedné, kongotetry ve druhé).
_____1.12.2005  Při rekapitulaci prvního čtvrtroku provozu akvária (viz deník) jsem přepočítal i ryby a ke svému nemalému údivu jsem zjistil, že mám devět samců a jen pět samic (!?!) Pan prodavač se asi utnul :o) ... Jinak pozorovat hejno těchto ryb, to je skutečný požiteček, na rozdíl od neonek stále drží pohromadě a lítají z jednoho konce akvária na druhý. Fakt paráda.
_____29.12.2005  Dnes jsem ve velké nádrži objevil další, docela brutálně okousaný list anubisu (Anubias barteri). Hlavními podezřelými jsou kongotetry.
_____4.1.2006 omluva Dnes jsem se v deníku omluvil kongotetrám za to, že jsem je podezříval (společně s ampuláriemi) z toho, že mi likvidují limnophilu. Po odlovení všech šneků do stopadesátky se totiž limnophila ve čtyřstovce zase pomalinku vzpamatovává, kdežto v akváriu desperátů z  nezbylo skorem nic. Ovšem o těch anubisech si stále myslím svoje ...
_____11.2.2006 deportace Dnes jsem zcela nekompromisně celé hejno přelovil do akvária desperátů. Trvalo to dlouho, ale dočkal jsem se - za poslední týden jsem hned 3x (!) přistihl kongotetru, jak okusuje anubis. Abyste si nemysleli, že jsem ňákej outlocitnej a nedopřeju jim ani trochu té zeleniny, tak tady máte fotografii poničených listů. Uznejte, že takovéhle zvěrstvo nelze v akváriu zaměřeném především na rostliny trpět. Mrzí mě to, ale nemohu jinak. Adiós, amigos.

 
     
     
24 86 202 24 740 24
        28
     

pro zajímavost - takhle dokážou kongotetry zřídit tuholistý anubis

96
        28
          24
     
     
 

_____21.4.2006 první fotky  Dnes se mi ty větroplachy konečně podařilo nafotit. Po několika nic moc pokusech jsem se dnes dostal na čas 1/200 sec při cloně 2,5 (normálně fotím s časem 1/10 sec a cloně 6,3). Teprve při tomto čase nejsou ryby rozmazané. I tak se povede tak jedna z padesáti (ty blbouni chvíli nepostojej, furt musej lítat :o).
_____23.12.2006 -2ks Koukám, že už jsem dlouho nic nenapsal. Ale nebylo co. Kongáči si lítaj po akvárku desperátů a vypadají celkem spokojeně. V kapitole krmení jsem nedávno psal, jak jsem zkusil velkým rybám zpestřit jídelníček moučnými červy. Kongáčům chutnají nejvíc, což je patrné na první pohled. Ale to není ten důvod, proč jsem sedl k PC. Bohužel si totiž musím zapsat, že už mám jen 12 ks kongoteter. Jedna mi před týdnem vyskočila z akvárka během čištění a já si toho nevšiml. Až druhý den načapala manželka kocoura, jak něco žužlá pod akvárkem. Byla to kongotera ... už  bez hlavy, samozřejmě. No a dnes jsem přišel o další. Včera se začala při plavání točit břichem vzhůru. A dneska už se na to nedalo koukat. Vzal jsem nůž a ukončil jsem jí trápení. Takže jsem během týdne přišel o dva krásné samce ... :o(
_____24.2.2007 Poté, co jsem kompletně předělal akvárko desperátů, vypadají kongáči mnohem spokojenejší - mají teď mnohem víc místa na lítání.
_____10.3.2007  Při únorovém generálním úklidu velké nádrže jsem kvůli zjištěnému úbytku menších ryb zavedl krmení 2x denně (ve čtyřstovce i u desperátů). Velmi příjemným "vedlejším" produktem je, že kongotetry přestaly likvidovat anubisy. Už si jich ani nevšimnou. Začínám koketovat s myšlenkou, že je (možná) vrátím do velkého akvárka. :o)
_____13.4.2007 opět -2ks :o(  Tak už jich mám jenom deset. :o( Dneska jsem je přepočítal a nevěřil jsem svým očím. Prostě mi zmizely další dvě ryby a já si toho málem ani nevšiml. Ono teda, koho by bavilo pořád přepočítávat takový větroplachy ... To se nedá. Vzhledem k tomu, že jsem v akvárku nenašel ani jejich mrtvolky ani zbytky z nich, vypadá to na další bungee jumping bez gumy. A taky na neuvěřitelně žravýho kocoura, kterej se postaral o ostatní. Je fakt, že co se plachosti a lekavosti týče, jsou kongotertry úplný paka. Akary nebo čichavci jsou taky plachý, ale ty při práci v akváriu (odkalování a tak) někam zalezou a je to. Ale kongáči ne. Ty lítaj jako šílený, chtěj se zahrabat do dna (?) nebo (zrovna když u toho nejste) vyskočí z akvária.
_____1.5.2007 Comeback do čtyřstovky  Dnes jsem je vrátil do čtyřstovky. Snad toho nebudu litovat.
_____13.8.2007  kongáči jdou do tření (z deníku): Jen co skončily milostné hrátky čichavcům, vlítly na to kongotetry :o). Po příchodu z práce jsem se s kafíčkem uvelebil v horácokřesle (abych si zase jednou vychutnal  čisťounké a řádně protrhané akvárium :o) a hned jsem zaregistroval imponování kongoteter. Vypadá to tak, že dvojice samců lítá bok po boku s roztaženými ploutvemi z jedné strany akvária na druhou. Zkrátka machrujou :o). Mezitím se ovšem jiní samci natřásají před samičkami (mimochodem, všechny jsou plné jiker - alespoň podle toho, jak mají velká a hranatá břicha). Ve společenské nádrži z toho asi nic nebude, ale člověku to samozřejmě udělá radost.
_____19.7.2008  zpátky do desperátů (z deníku desperátů): V rámci radikální redukce ryb ve čtyřstovce jsem dnes přelovil kongotetry, oba platydorase a thorakáta do desperátů. Ve čtyřstovce zbyly dva páry skalár, akary (5ks), čichavci (4ks) a SAE (2ks).
_____28.3.2009  konec  Dnes jsem všechny své kongotetry odvezl do trutnovského ZOO centra. Do desperátů jde totiž Trichogaster leeri ze čtyřstovky. Obě ryby tam ale být nemůžou. V podstatě jsem obětoval kongáče za čichavce. Člověk zkrátka  nemůže mít všechno.
_____27.5.2009 new foto Byl jsem dotázán, zda-li bych do atlasu akvarista.cz neposkytl nějaké fotografie kongoteter. Souhlasil jsem, pohledal jsem, nalezl jsem. A když už jsem se v těch fotkách hrabal, trochu jsem rozšířil i svou vlastní fotogalerii :o) ... Bohužel jde o tři roky staré fotky, takže kvalita nic moc (na druhou stranu - už jsem viděl i o dost horší :o) ... Jsou to totiž strašný pošuci a plašani. Na blesk zapomeňte - ten vás připraví o barvy i o ten jejich nádherný kovový lesk. Dostanete jen další vyblitou fotku ... a těch je na netu ... habakuk.

 
     
 

pár slov na závěr :

 
     
  _____plusy :  
     
  1)  jsou to bezesporu velmi krásné ryby (to je zřejmé i z těch mých neumětelských fotek)
2)  rády se drží v hejnu (a nepotřebují k tomu žádný stresový faktor jako např. neonky)
3)  rády lítají z jedné strany nádrže na druhou (pokud je ovšem přiměřeně dlouhá - akvárium pod 100cm je pro ně spíš za trest)
 
     
  _____mínusy :  
     
  1)  rády okusují rostliny (dokonce i ty nejodolnější z odolných)
2)  jsou velmi plaché (i při běžné údržbě jsou schopny se poranit o interiér nádrže nebo rovnou vyskočí z akvária)
 
     
     
 

■  moje zkušenosti II a III (Litvínov a Praha)

 
     
  zero  
     
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 15.10.2019   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
     
     
  50
     
     
    50