z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Trichopodus leeri

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
              28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

česky: čichavec perleťový
synonyma:
Trichogaster leeri (starý, již neplatný název)
původ:
Malajsie, Sumatra, Borneo
velikost:
až 12cm
voda: 
24-28 ºC, standardní kvalita
potravní nároky:
všežravec
agresivita:
mírumilovný, vhodný do společenské nádrže, trochu lekavý
nika v akváriu:
od středu nádrže výše
pohlavní dimorfismus:
samec má mnohem větší hřbetní a řitní ploutev a je mnohem ozdobnější, spodní část těla má zbarvenou do červena (v době tření velmi intenzivně)

 
     
 

zajímavosti a poznámky: nejlépe vyhovuje nepříliš vysoký sloupec vody, hustě zarostlá nádrž, plovoucí rostliny. Díky labyrintu snese i teplejší, na kyslík chudou vodu. Pozor na chladný vzduch (nebezpečí nachlazení labyrintu). Staví veliké pěnové hnízdo.

 
     
 

zdroje: R.Zukal : Akvarijní ryby, K.Polák : Akvaristika

 
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
  http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=49  
     
     
 

■  proč jsem si ji pořídil

 
     
  1) považuji ho (a nejen já) za jednu z nejkrásnějších akvarijních ryb vůbec
2) je to pohodová, klidná ryba (tedy jakýsi protiklad neustále rejdící tetry konžské)
 
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

_____11.5.2005  Dnes jsem se štěstím (už jich moc neměli) pořídil v HK 7 ks (cca 3-4cm). Prozatím jsem je umístil (spolu s pěti ampuláriemi) do druhé karanténní nádrže (30 litrů) (v první momentálně kurýruju sumečky kvůli nematodóze).  Kdybych si mohl vybrat, vzal bych samce a samice tak v poměru 6:1 nebo 5:2. Vzhledem k velikosti mláďat pochopitelně nemám ani páru o tom, co mi plave v akváriu. Pevně doufám, že jsem nekoupil samé samice :o(  Při mé smůle bych se ovšem nedivil naprosto ničemu.
_____27.5.2005  Dnes ráno jsem našel jednoho čichavce břichem vzhůru. Absolutně nechápu, co se děje. Stalo se to bez jakýchkoli příznaků nemoci. Celá karanténní nádrž velmi dobře prospívá, všichni obyvatelé jsou stále při chuti.
_____26.6.2005  Poslední dobou u nich celkem roste agresivita. Je jich šest ve třiceti litrech, takže se tomu ani moc nedivím. Doufám, že ve velké nádrži se to zase zklidní.
_____24.7.2005  Rozhodl jsem se izolovat 10ks neonek. Dal jsem je do karanténní nádrže čichavců, které jsem kvůli tomu musel přelovit nahoru do stopadesátky - ke zbylým devadesáti neonkám. Přišlo mi celkem legrační, jak čichavci, coby největší ryby v akváriu, ihned začali machrovat a nahánět neonky. (To jsem ale netušil, jaké to bude mít konce ...)
_____25.7.2005  Hned druhý den jsem v akváriu nalezl několik dost brutálně orvaných neonek. Jedna dokonce přišla o celý ocas! Jediné, co mě napadlo, bylo zvýšit frekvenci krmení až na 4x denně, což se záhy ukázalo jako správné řešení - žádné další poraněné neonky už nepřibyly. Problém byl v tom, že čichavci doposud nepřišli do styku s takhle malými rybami a považovali je nikoliv za kolegyně, ale za pouhé zpestření jídelníčku.
_____1.9.2005  Dnes jsem všechny ryby přelovil do čtyřstovky.
_____3.9.2005 Stejně jako u všech ostatních ryb, i u čichavců proběhla aklimatizace v naprostém pořádku. Také jsem si téměř na 100% jistý, že mám 3 samce a 3 samičky (!)
_____15.12.2005  Dnes jsem na vlastní oči viděl, jak čichavec - samec odehnal skaláru od svého rozestavěného pěnového hnízda. Zajímavé je, že byl sám - bez samičky.
_____4.2.2006 Nevím, jestli je to ten samý samec co minule, ale zaznamenal jsem další stavbu pěnového hnízda. A opět se vše odehrálo bez samičky. Pán si zřejmě vystačí sám :o). Nebo se snad jedná o nějaký trénink?

 
     
     
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

trocha nostalgie aneb mé první publikovatelné fotky čichavce perleťového

   
                24
     
     
 

_____15.10.2006 Všech šest ryb je v naprosté pohodě, ale z tření asi nic nebude. Tři páry skalár naprosto beze zbytku opanovaly celou nádrž a čichavcům patrně došlo, že na jejich milostné hrátky a stavění hnízd už zde není dost prostoru ani klidu.
_____10.2.2007  Během právě proběhnuvšího velkého generálního úklidu jsem byl svědkem vzájemného imponování nádherně vybarvených samců. Krásná podívaná. Škoda, že jsem to nevyfotil ...
_____7.10.2007  Vypadá to, že sexuální apetit čichavce ne a ne opustit. Dost často je vídávám, jak se před sebou naparují a při odebírání nadbytečného limnobia jsem (nechtíc) zničil nejedno pěnové hnízdo.
_____15.2.2008  (z deníku):  Tak k dnešnímu dni už mám jen dva kousky. Ještě nedávno jich bylo šest, ale během posledních cca deseti dní mi čtyři umřeli. :o( Ostatní ryby jsou v pořádku. Vesele plavou, žerou a dováděj. Skaláry se dokonce vytíraj (stalo se mi, že jsem koukal na vytírající se skaláry a nad nimi jsem uviděl dodělávajícího čichavce). Takže žádná zavlečená nákaza nebo otrava vody. Nic, co by se týkalo celého akva, resp. všech ryb. Jenom čichavci. A čím se liší čichavci od ostatních ryb? Mají labyrint. A co se může stát s labyrintem? Může prochladnout. A může na to labyrintka umřít? Může. A co jsem já? Debil. A proč? Protože jsem poslední dobou (v přetopeném obýváku) vypínal topení. A nechával jsem ho vypnuté i přes noc. Ano, můžu si za to sám ... Lidská blbost je nekonečná ... :o(
_____15.3.2008  zašmodrchaná histórie (z deníku): Dnes nás opět navštívili Mrakoplash s Isamikem. Mrak mi přivezl dva maličké čichavce perleťové (2 a 3cm). Jsou to potomci mých (již mrtvých) čichavců. (Tedy, pokud nejsou jejich rodiči jediný samec a samice, kteří mi zbyli). A jak se to vlastně přihodilo? Tož to bylo tak : Když mi tito pánové v prosinci loňského roku přivezli 3 ancíky, dal jsem je do karantény. A protože jsem neměl volné akvárko, použil jsem plastovou krabici s topítkem a zajetým bublifukem. Hodil jsem je tam společně s několika starými listy echinodoru a na hladinu jsem frknul trochu limnobia ze čtyřstovky. Asi po měsíci mi onemocněl thorakát. Ancíky jsem tedy přelovil k desperátům a thorákáta z desperátů do karantény. Při těchto přesunech jsem ovšem v karanténě objevil cca 20 miniaturních rybiček, ne větších než 1cm. Ihned jsem je přelovil do nedávno zařízeného krevetkária, v domnění, že se jedná o malé ancíky (co jiného by se taky mohlo narodit v krabici se třemi ancíky, že). Jenže po bližším průzkumu bylo jasné, že ancíci to nejsou. A tak jsme s Mrakem dospěli k názoru, že mi patrně společně s ancíky dovezl i pěnové hnízdo s jikrami bojovnic. Neměl jsem v úmyslu je vypiplávat, takže si je někdy kolem vánoc odvezl domů. A rybičky rostly a rostly  ... až bylo nakonec jasné, že to nejsou ani ancíci, ani betty, ale perleťáci. :o) Jenže Mrak žádné nechová, takže to pěnové hnízdo se k ancíkům nedostalo od Mraka na listech echinodoru, ale z mé čtyřstovky na mém limnobiu. Teda kdo tuhle ptákovinu vymyslel :o) ...
_____12.4.2008  machr ve čtyřstovce  (z deníku): Dnes už jsem to nevydržel a většího z čichavců jsem z karantény přelovil do čtyřstovky. Všiml jsem si totiž, že svého menšího (nyní již 2x menšího) brášku velmi krutě terorizuje a prakticky ho nenechá nažrat. Zkrátka je to zmetek. Tak když chce machrovat, tak  to zkusí třeba na skaláry. Hrdina ...
_____17.5.2008  čichavci spolu  Dnes jsem přelovil do čtyřstovky i druhého miničichavce. Už celkem povyrostl, tak ať jim tam všem ukáže, zač je toho loket. :o)
_____14.6.2008  nové ryby (z deníku): Dnes jsem v Trutnově u p. Mytisky koupil dalších 6 čichavců perleťových (celkem jich tedy mám deset) a dva miniaturní thorakáty. Jako karanténu pro nové ryby jsem použil jedno z nových akvárek (30 litrů).
_____19.7.2008  konec karantény  Dnes jsem nové čichavce přelovil do čtyřstovky a thorakáty k desperátům ...
_____21.3.2009  redukce  Ze čtyřstovky jsem udělal krevetkárium. Část ryb jsem přesunul do desperátů, zbytek jsem dnes odvezl do akvaristiky. Z perleťáků jsem si nechal jen dva páry (víc samců jsem bohužel neměl).
_____31.8.2009  nové fotky  Díky vedrům jsou samci permanentně nadrbaný a pořád se snažej udělat dojem - na sebe navzájem i na samice. Měl jsem štěstí a nasekal jsem pár (celkem slušnejch) fotek. Postupně to sem nafrkám.

 
     
     
 

■  moje zkušenosti II (Litvínov)

 
     
 

_____6.8.2016  (z deníku): Pořídil jsem 12 ks perleťáků (ZOO Braník). Načasování není úplně optimální (být to třeba o týden později, mohl jsem všechny nové ryby dát rovnou do zařízené dvoustovky nebo čtyřstovky (se zajetými filtry, samozřejmě). Takhle to bohužel mají s mezipřistáním ve starém akvárku desperátů. Aspoň tam teď thorakáti mají nějakou společnost :o) ... Bylo krásný sledovat, jak si šli zvědavě (a nesměle - což mi k nim moc nepasuje :o) okouknout vystresované čichavce schované pod bublifukama :o) ...
_____1.9.2016 (z deníku): Zašel jsem do akvaristiky Heidi - zeptat se, esli by mi nevyměnili a nebo alespoň nevzali zadarmo na krám pár samic (ze ZOO Braník jsem si dovezl 11 samiček a 1 /slovy jednoho/ samečka) ... (Bůh očividně zkouší, co vydržím - jiné vysvětlení mě nenapadá :o) ... Prý  to přinesu, že to dá děckám do školy.
_____4.9.2016  (z deníku): Všechny ryby (včetně čichavců) a většinu rostlin ze starých desperátů jsem přestěhoval do dvoustovky ...
_____7.9.2016  (z deníku): Včera jsem odvezl 8 samiček čichavce perleťového do akvaristiky Heidi. (Což znamená, že jsem si nechal jednoho samce a tři samičky) (blbec z toho ještě nemá rozum, ale jednou mi poděkuje :o))) ... jedenáct samic je jedenáct samic ... tady končí veškerá sranda :o) ... (co si budem povídat, i ty tři jsou až až ... )(někdy i ta jedna :o) (teď nemyslím nikoho konkrétního, no fakt :o))) ...
_____13.9.2016  (z deníku): Jedné samici T. leeri zachutnala Rotala wallichii a začala mi ji brutálně decimovat. Zkusil jsem jí vyhrožovat spláchnutím do hajzlu, ale dělala, že  neslyší, bestie :o) ... Tak jsem ji přestěhoval do starých desperátů (tu Rotalu :o) ...
_____27.10.2016  (z deníku) (fauna - resumé): Perleťáci - nic nového. Pořád mám 1 samce a 3 samice. Určitě ještě přikoupím (dvoustovka jednou bude "čichavčí akva" - perleťáci + žanérky) (nebo perleťáci + rasbory klínoskvrnné). (Jak někde vidím žanérky nebo rasbory, tak si hned vzpomenu na tátovo akvárko. Nostalagie jako prase :o) ...  Snad narazím na ryby, na kterých už bude poznat, co je co (samec nebo samice)
_____5.2.2017 (z deníku): Z jednoho samce a tří samic, které jsem si nechal z původních 12 ryb se nakonec vyklubali tři samci a jedna samice. Zřejmě nějaká opožděná puberta? Patrně jsem se těch osmi "samic" zbavoval předčasně (???) ...
_____15.2.2017  (z deníku): Opět jsem využil příležitost a stavil jsem se v akvaristice ... perleťáci zase nic (měli přijít v pátek, ale nezadařilo se). Mám se zeptat za 14 dní. Mimochodem ... čtyři kusy, které jsem si nechal, jsem včera na zkoušku přesunul z dvoustovky do šestistovky. Japoniky v pohodě, takže i další čichavci, které pořídím, půjdou do obýváku. Jinými slovy, ve dvoustovce nebudou čichavci a žanérky nebo rasbory (jak bylo původně v plánu), alébrž drápatečky, čolci a tomu podobně.
_____21.3.2017  (z deníku): Tak jsem se dočkal - v akvaristice Heidi konečně dostali perleťáky. Vzal jsem 6 kousků (takže teď jich mám 10). Zatím šli do dvoustovky (jednak kvůli karanténě, druhak proto, aby trochu pohnojili :-) ...
_____27.4.2017  (z deníku): Novým čichavcům (6ks) skončila karanténa - přelovil jsem je z dvoustovky do šestistovky.

 
     
     
 

■  moje zkušenosti III (Praha)

 
     

 

_____09/2018  Stěhování dali v pohodě (cestovali společně s neonkami černými v jednom z padesátilitrových barelů). Poté skončili (spolu s většinou ostatních ryb) v provizorně zařízené čtyřstovce.
_____14.10.2018  zprovoznění dvoustovky  Znáte to ... písek, kořeny, voda, filtr (Eheim - zajetej - od čtyřstovky), topítko, teploměr, světlo ... a je to :-) ... Udělal bych to i dřív (možná :-), ale minulej víkend jsem se flákal s dcerkou u máti v Harrachově :-) ...
_____4.11.2018  výlov čtyřstovky  Tak jo ... konečně jsem se k tomu dokopal ... Ze čtyřstovky jsem vybral všechny rostliny, odpustil cca polovinu vody a odlovil většinu ryb ... do dvoustovky šly skaláry (10ks), perleťáci (8ks), thorakáti (5ks). Do nádrže B šli štěrbáci a neonky černé. A do Déčka zbytek ancíků.
_____30.5.2019  drsný perleťáci  Na perleťáky přišlo jaro :-) ... Všichni samci jsou "rudý až za ušima" ... machrujou (mezi sebou i před samičkama) ... staví pěnová hnízda ... a startují po skalárách (!!!) ... No fakt ... nekecám :-) ... Kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych ... Ti mírumilovní, lekaví poseroutkové dávaj čočku skalárům :-) ...
_____2.6.2019  pařez  Ruducha na pařezu se vůbec (ale vůbec) netváří, jako že bude odumírat :-) ... Jenže mě už to čekání nebaví ... Včera jsem ho vyhodil ... (jenom z akvárka, ne úplně :-). Přemýšlím o výrazné redukci ryb. (Nejen kvůli ruduše). Dost možná, že dám pryč všechny skaláry a thorakáty a nechám si jen perleťáky ... (Docela se mi stýská po zdravých a pohledných rostlinách - místo toho čumím na poničené a ožrané pahýly) ...
_____2.7.2019  back to the 450L  Je to fakt na palici, ale skaláry a thorakáti jsou ode dneška zase ve čtyřstovce :-) ... (připravený na transport do Braníka). Ćtyřstovka je napuštěná jen na 50% (dobře se v tom loví ryby), vycíděná, odkalená, filtr (Eheim 2217) vyčištěný. Žádný písek, jen obrovský trs Microsoria. Přidán vlastní rašelinový výluh. Ve dvoustovce zůstali jen perleťáci a pár ancíků. Po odkalení a vyčištění filtru (opět eheim 2217) jsem do akvárka vrátil (vyvařené) kořeny a opět z nich poskládal cosi jako ztrouchnivělý pařez ... Postupně ji hodlám osadit rostlinami ze šedesátek. Teď už mi je snad nikdo ožírat nebude :-) ...
_____4.7.2019  vyděšený čichavci  Ach jo ... Po odlovení skalárů a thorakátů je z perleťáků banda vyděšených posránků ... Akvárko vypadá jako by bylo bez ryb ... čichavci zalezlí v rostlinách ... Občas některému hrábne a začne lítat po akva jak magor ... hlavou vráží do skel, do kořenů i do dna ...
_____8.7.2019  po víkendu  Po prodlouženém víkendu (díky Cyrile a Metoději :-) stráveném v Harrachově je to trochu lepší ... Čichavci už plavou všude možně (ale lekavější /než byli/ jsou teda pořád). Třeba to spraví přidání dalších rybek (?) (Opět přemýšlím o žanérkách /Hyphessobrycon flammeus/).
_____Radost mi udělaly kořeny - resp. ten, kdo z nich během víkendu perfektně ozobal (varem poničenou) ruduchu ... (tipuju čichavce, ale to je jen má soukromá spekulace) ...

 
     
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 15.10.2019   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
     
     
  50