z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

   |   ROSTLINY   |   RYBY (A DALŠÍ POTVORY)   |  

 
 

[  ryby   obojživelníci a plazi   šneci   korýši   brouci, ploštice a pavouci   nezvaní hosté  ]

 
     
     
     
 

Ampullaria australis

 
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
24 1052/20 24
     
 

■  co říká literatura

 
     
 

česky: měchýřovka východní
synonymum:
Pomacea bridgesii (= nový, platný název - což je mi ovšem srdečně jedno - pro mě to vždycky byly,  jsou a  budou ampulárie. I kdyby je přejmenovali  jánevímkolikrát ... :o)
synonyma z anglické literatury:
apple snail, mystery snail
původ:
Jižní Amerika
velikost:
až 7 (!) cm (průměr ulity)
voda: 
neutrální až zásaditá, středně tvrdá  (bez vápníku se plžům rozpadají ulity za živa !!!)
potravní nároky:
všežravec. Že by byla nějaký extra dobrý likvidátor řas, to se říct nedá, mnohem víc si pochutná na krmivu pro ryby. Abych před nimi uchránil jemnolisté rostliny (chutná jim zejména Riccia - ta už je fuč, Limnophila sessiliflora a Hygrophila polysperma), přikrmuju je salátovou okurkou (nakrájenou na kolečka), spařeným hlávkovým salátem nebo rybím filé (to mají asi ze všeho nejradši). Zeleninu je dobré zatížit - já to řeším propíchnutím obyčejným zavíracím špendlíkem). Edit (17.5.2008): Moc jim šmakuje i syrová brambora. Stačí omýt a rozkrojit. Zbyde jen slupka.
agresivita: 
mírumilovný, bezproblémový živočich. Ovšem pozor na jikry - do vytírací nádrže (kvůli likvidaci zbytků potravy a uhynulých rybek) umístit až po rozplavání plůdku !
nika v akváriu:
všudybyl všudezdejší (bohužel, rády cestují i mimo akvárium, což často zaplatí životem)
pohlavní dimorfismus:
žádný

 
     
 

zajímavosti a poznámky: měchýřovky mají hned několik zvláštností. Patrně nejvíc zaujme už na první pohled tzv. sifon - chobotovitá vysunovací trubice k nabírání vzduchu nad vodní hladinou. Ampulárie totiž mohou dýchat nejen žábrami, ale (pokud má voda málo kyslíku) i tzv. plicními vaky. V nebezpečí nebo v období sucha se plž může kompletně zatáhnout do své ulity a vstupní otvor zakrýt tzv. víčkem (operculum), které je úplně oddělené od ulity.
_____Další zvláštnosti se týkají rozmnožování. Za prvé, ampulárie jsou (na rozdíl od většiny ostatních plžů) odděleného pohlaví (gonochorismus). Jejich údajný hermafroditismus (sám vlastním několik knížek, kde se o něm píše) je (s prominutím) jen do zblbnutí opisovaný nesmysl, daný základní neznalostí jejich anatomie (blíže viz zajímavé odkazy). Za druhé, ampulárie jsou jediní vodní plži, kteří kladou svá vajíčka mimo vodu.
_____Vzhledem k jejich velmi nedokonalému trávení mají poměrně velkou spotřebu krmiva a také dost velkou produkci výkalů, znečisťujících vodu. Proto se doporučuje počítat na jednu dospělou ampulárii se 30-40 litry (!) vody. Dožívají se jednoho až čtyř let - v závislosti na teplotě vody, která by měla být v rozmezí 18-28°C. Pozor je nutno dávat na měkkou a kyselou vodu (v ní dochází k nevratnému odvápnění ulit) a také na zakrytí akvária (občas je postihne cosi jako cestovatelská vášeň).

 
     
 

poznámka pro úplné začátečníky: Z internetových diskusí vím, že zejména začínající akvaristé si dost často pletou měchýřovku (měchýřovka východní, Ampullaria australis) a měchýřku (měchýřka jávská, "jávský mech", Vesicularia dubyana) Už jsem potkal i hybrida typu měchýřovka jávská. Pozor na to.

 
     
 

zdroj: http://www.applesnail.net/, knihy :

 
     
     
 

■  zajímavé odkazy

 
     
 

http://www.applesnail.net/ Velmi podrobné stránky, celé věnované ampuláriím. Všichni na ně odkazují, ale nikdo je nečte. Alespoň mi to tak připadá. Právě zde jsem objevil, že ampulárie nejsou hermafrodité (navzdory všem knížkám, kde se to píše). V levém menu máte položku ANATOMY, kde najdete rozdíl mezi samcem a samičkou. V sekci REPRODUCTION (menu nahoře) je detailní popis. Samci mají samčí pohlavní orgány - semenné váčky (testis) a penis, samičky mají vaječníky (ovaria) a vejcovody (oviduct). I přesto se na internetu neustále objevují zaručené zprávy o tom, že ampulárie jsou hermafrodité (hermafrodit nosí samčí i samičí pohlavní orgány) a to dokonce hermafrodité schopní samooplození (v přírodě naprosto vyjímečná záležitost - viz. tasemnice). Tyto hloupé pseudoteorie většinou vymýšlejí lidé, kteří si koupili jednu malou ampulárii a ta jim po několika měsících "zničehožnic" začala snášet vajíčka. A je to! Samooplození jak vyšité, že? Nikoliv :o) ... Za tuhle rádobyzáhadu může tzv. receptaculum seminis - orgán sloužící k uchovávání spermií. Mají ho téměř všichni bezobratlí. (Jen pro ilustraci - včelí královna se páří jen jednou za život a samčí pohlavní buňky si v receptaculu udrží životaschopnost po celý její 4-5letý život).  Ale vraťme se k plžům : Není žádnou vzácností, když nějaký "náruživější" samec oplodní i celkem malou ampulárku. Vy si ji pak koupíte a ona vám "najednou" (po dosažení pohlavní dospělosti) začne snášet vajíčka. Toť vše. Mimochodem, nechápu, jak mohou v době internetu vznikat (a dále se šířit) takovéhle bludy. Máme prakticky okamžitý přístup ke všem možným informacím, ale než bychom si něco našli a nastudovali, raději vymýšlíme kraviny ...

 
     
  http://mollusca.wz.cz/malakologie/cz.htm   stručný výtah z předchozích stránek (česky)  
     
     
 

■  proč jsem si je pořídil

 
     
  1) myslím, že šneci do akvária patří (bez toho, že bych jejich význam nějak přeceňoval)
2) počet ampulárií se dá velmi snadno regulovat, přemnožení (typické pro okružáky) nehrozí
3) fascinuje mě, jak se pohybují, jak žerou, jak dýchají
 
     
     
 

■  moje zkušenosti (Svoboda nad Úpou)

 
     
 

_____11.5.2005 Konečně mám ampulárie !!!  Dnes jsem v ZOO centru v Hradci Králové konečně (!) sehnal ampulárie s hnědou ulitou. Vzal jsem posledních 5 ks. Společně s čichavci (Trichogaster leeri) putovaly do karantény.
_____13.5.2005 Dnes byl odloven první mrtvý šnek. Buď jsem ho mrtvého už koupil, nebo zdechnul po cestě. To se už nedovím. Ostatní ampulárie jsou v pohodě.
_____31.5.2005 Šneci nevypadají moc dobře, dost je terorizují čichavci (jeden má ukousnuté tykadlo) a další je asi mrtvý. Všechny čtyři jsem přelovil do plastové krabice s topítkem.
_____2.6.2005  Krize pokračuje - odlovil jsem další dvě mrtvé ampulárie. Už mi zbývají jen dvě.
_____25.6.2005 Zdá se, že poslední dva šneci se vzmátořili. Hodil jsem je k sumečkům. Thorakáti si s nimi ihned začali hrát jakýsi podvodní fotbal :o).
_____21.7.2005 Koupil jsem 100ks neonek. Jako karanténní nádrž jsem použil stopadesátku. Krmit jsem začal až druhý den, ale i to bylo moc brzy. Aby se nezkonzumované krmivo nezkazilo, přesunul jsem obě ampulárie k neonkám.
_____31.8.2005 Ampulárie prvními obyvateli velké nádrže. Uskutečnil jsem další přesun - tentokrát do čerstvě zařízené čtyřstovky (kvůli řasám). Ampulárie se tak staly úplně prvními obyvateli velké nádrže. Už jsou krásně velké. Sledovat je, jak se pohybují a baští je opravdu zážitek.
_____17.9.2005 Koupil jsem další ampulárie. Dnes jsem v Jilemnici konečně sehnal klasické skaláry amazonské. Zároveň jsem koupil i tetry konžské a dalších 7ks "hnědých" ampulárií.
_____1.10.2005 Konec karantény: skaláry, kongotetry i malé ampulárie přeloveny do čtyřstovky. Do jedné z uvolněných karanténních nádrží jsem naopak přelovil obě velké ampulárie - na špičkách jejich ulit je vidět odvápnění. Chci je přikrmovat vápníkovými tabletami.
_____27.10.2005  Léčebná kůra je zhruba po měsíci ukončena - nevidím vůbec žádné zlepšení.
_____31.10.2005 Moje první šnečí vajíčka. Tak tomu říkám rychlost !!! 6 dní po návratu velkých ampulárií do čtyřstovky jsem na osvětlovacím krytu našel poměrně velký hrozen šnečích vajíček. Nadšeně jsem si tuto "podivnost" vyfotil a dál už jsem tomu nevěnoval pozornost.
_____2.11.2005 Jak už jsem psal v deníku, mám poněkud delší vedení, takže prohlédnout celý kryt mě napadlo až dnes. Na druhé straně nádrže jsem nalezl další tři hrozny.
_____10.11.2005 Dnes se vylíhli první šnečci. Naštěstí nenapadali rovnou do vody, kde by jich patrně většinu sežraly ryby, ale skončili v drážce krytu, ve které se pohybuje osvětlovací rampa. Šance zachránit je před sežráním i před vyschnutím ve mně probudila mateřské, resp. otcovské :o) instinkty - rozhodl jsem se, že se je pokusím odchovat. Na papíru jsem je opatrně přenesl do jedné z karanténních nádrží s cca deseti centimetry vody. Ostatní hrozny jsem (taktéž opatrně) odřízl žiletkou a navlékl je na silonový vlasec, který jsem zavěsil nad vodu ve zmíněném akváriu. Tak vznikla moje "šnečí farma" :o).
_____27.11.2005 Další léčebná kůra. Dnes jsem opět přemístil obě velké ampulárie do druhé karanténní nádrže a opět jsem jim nasadil vápníkovou dietu. Jejich ulity vypadají stále hůř a hůř. Při čištění velkého akvária jsem objevil další hrozny vajíček (celkem jich už je 8. Slovy osm :o).
_____10.12.2005  Dnes jsem objevil 9. hrozen vajíček - v léčebné nádrži. To snad ne ...
_____13.12.2005 Obě velké ampulárie jsou samičky (!) Dnes večer jsem přistihl obě (!!!) ampulárie naráz při kladení vajíček. Takže to máme hrozen č. 10 a 11. A také to samozřejmě znamená, že obě jsou samičky - což zase znamená, že se pochlapil někdo z těch sedmi mlaďasů z jilemnického nákupu.
_____
21.12.2005 Dnes ráno jsem u velkých ampulárií našel na krycím skle další dva hrozny vajíček (č. 12 a 13). Už to fakt přeháněj. Je sice pravda, že na ulitách už jsou patrné změny k lepšímu, ale co je moc, to je moc. Večer jsem si pro změnu všiml čerstvě se rozpadajícího hroznu vajíček č. 9 (první hrozen nakladený v karanténní nádrži). K vylíhnutí šnečků tedy došlo po pouhých jedenácti (!) dnech. Krycí skla už jsem samozřejmě dávno zaměnil, takže šnečí miminka nepadají k rodičům, ale rovnou do šnečí školky ke svým starším sourozencům.
_____27.11.2005 Akvárium desperátů založeno Dnes jsem do této "nové" nádrže přelovil ze čtyřstovky oba pancéřníčky (Hoplosternum thoracatum) a dvě menší ampulárie - kvůli řasám.
_____27.12.2005 Velká nádrž bez ampulárií. Dnes jsem přestěhoval všechny ampulárie z velké nádrže do akvária desperátů. Dvě už tam byly, takže je následovalo zbývajících pět kousků. Všech sedm šnečků z jilemnického nákupu je tedy zase pohromadě - ovšem v menším akváriu. Důvod : chci zjistit, kdo mi ve čtyřstovce vlastně ničí limnophilu. Původně jsem podezříval kongotetry, ale ve stopadesátce je taky pěkně okousaná - a tam připadají v úvahu jen ampulárie nebo thorakáti. Uvidíme, jak se to vyvrbí.
_____Jinak dnes jsem při čištění čtyřstovky (o Vánocích prostě nebyl čas - znáte to) objevil dva maličké hrozny šnečích vajíček. Což ovšem znamená, že do toho začali bušit i právě přestěhovaní jilemničtí prckové. (Říkám jim prckové, protože proti mým starým ampuláriím jsou zhruba poloviční).
_____A do třetice : nadpis dnešního příspěvku vlastně neplatí - odedneška vím minimálně o pěti maličkých (cca 0,5cm velkých) ampuláriích, které si spokojeně žijí ve velkém (!) akváriu. Při vylíhnutí měly zkrátka kliku - nebyly sežrány rybami a přežily dodnes. Gratuluji.
_____29.12.2005  V nádrži s velkými ampuláriemi jsem našel další (14.) hrozen vajíček. To snad ani není možný. Mimochodem, vzhledem k tomu, že v hlavní nádrži přeživší maličké ampulárie docela dobře prospívají i v padesáticentimetrovém vodním sloupci, zvedl jsem hladinu v akváriu s mladými z původních cca 10cm na obvyklou úroveň. Asi jsem to měl udělat už dávno. Chtěl jsem, aby to ti 1mm velcí prckové neměli tak daleko k hladině, ale patrně to bylo úplně zbytečné.
_____4.1.2006 Omluva kongotetrám Hluboce a  pokorně se omlouvám všem mým kongotetrám. Zničení limnophily mají nadevší pochybnost na svědomí ampulárie. Zatímco limnophila ve stopadesátce (kam jsem přestěhoval všechny ampulárie) během několika málo dní v podstatě přestala existovat, ve velké nádrži opět obráží. Takže ještě jednou : SORRY.
_____Jo, abych nezapomněl, v nemocniční nádrži velkých ampulárií jsem dnes ráno nalezl již patnáctý hrozen vajíček. No comment :o).
_____5.1.2006  "malé" ampulárie nakladly vajíčka  i v akváriu desperátů  Dnes jsem těsně pod krycím sklem objevil maličký hrozen vajíček (maličký v porovnání s těmi, na které jsem zvyklý u velkých ampulárií).  Jde o vůbec první šnečí vajíčka nakladená v tomto akváriu, což je samozřejmě mimořádná událost, kterou jsem nemohl nezaznamenat. Navíc jsem pochopitelně rád, že i v této nádrži se šnekům očividně daří.
_____10.1.2006  Velké ampulárie jdou do akvária desperátů Dnes se kompletně "vysypal" jeden z hroznů do nádrže k velkým ampuláriím. Aby ztráty na životech byly co nejmenší, raději jsem oba obry šoupnul do akvária desperátů. Tím pro  skončil téměř 6 týdnů trvající ozdravný pobyt a všechny ampulárie (když nepočítám mladé) se opět sešly v jedné nádrži. Snad se těm maličkým bude dařit víc než v sousední nádrži. Tam jsem v poslední době zaznamenal docela rapidní nárůst úmrtnosti čerstvě vylíhlých šnečků. Neumím si to vysvětlit jinak, než že tito minišnečci (velikost cca 1mm) prostě nemají proti svým starším (už téměř centimetrovým) sourozencům šanci v boji o potravu. Pro jistotu dám všechny hrozny do nádrže po velkých ampuláriích, takže teď budou mít starší  i čerstvě vylíhnutí šnečci své vlastní akvárium.
_____11.1.2006 Další vajíčka Dnes jsem na krycím skle stopadesátky objevil velký hrozen vajíček. Takové ovšem umí jen velké ampulárie. Závidím jim jejich chuť do života. Ať přijdou kam přijdou, okamžitě se množí  :o).
_____29.1.2006 Umřela mi velká ampulárie  Dnes mě navždy opustila jedna z mých obřích ampulárií. Pár hodin se držela u hladiny (čemuž jsem nevěnoval zvláštní pozornost - to dělají běžně), pak ovšem odpadla a zůstala ležet na dně - naprosto bezvládně a bez toho, že by se uzavřela operkulem. Nechal jsem ji tak ještě pár hodin, ale nechtěl jsem riskovat zkažení vody a tak jsem ji pro jistotu odlovil (ale nevyhodil). Počkám ještě do zítřka - nechci se unáhlit. Paradoxně, právě tyto celkem pohnuté chvíle trávila její družka (moje poslední velká ampulárie) kladením vajíček (hrozen č. 17 !!!).
_____4.3.2006 Alá gyps !!! Před pár dny jsem si v drogerii koupil kilovku sádry. Většina mladých ampulárií má totiž dost ošklivě poškozené ulity a podávání vápníku v tabletách se kupodivu pořád míjí účinkem. Sádra (chemicky síran vápenatý) by měla množství vápníku ve vodě mnohonásobně zvýšit. Smíchal jsem ji s vodou a do druhého dne nechal ztuhnout v plastové misce. Pak jsem ji vyklepnul, rozbil na menší kousky a vložil ke šnekům. Také jsem jim tam začal přidávat jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný) - i když voda kyselá není. Snad to pomůže. Jestli nezabere ani tohle, tak můžu všechny šneky rovnou hodit do popelnice - v tomhle stavu je nemůžu nikomu nabídnout (ani zadarmo).
_____20.3.2006 Včera pozdě v noci jsme se vrátili z kratičké (týdenní) dovolené v Anglii. Trochu jsem se obával, jak to dopadne se šnečí farmou, ale při velmi mírném krmení, které jsem si domluvil, přežily mladičké ampulárie v pohodě i bez pravidelné výměny vody. (Normálně ji měním 2-3x týdně - když máte cca 200 ks ampulárií ve třiceti litrech, tak to snad ani jinak nejde.)
_____23.3.2006 Umřela mi poslední velká ampulárie
Dnes jsem objevil příčinu podivného zápachu v pracovně. Nejdřív jsem hledal z akvária vyskočivší rybku nebo šneka, který vylezl a teď se někde rozkládá, ale nic jsem nenašel. Až dnes : zdrojem bylo samotné akvárium desperátů (resp. mrtvá ampulárie - poslední, která mi zbyla z prvního nákupu těchto mých oblíbených měkkýšů). Co se dá dělat, štafetu teď budou muset převzít mlaďasové.
_____13.4.2006 Dnes jsem pro Vás nafotil krmení malých ampulárií. Do každé nádrže jsem jako vždy hodil kousek rybího filé a pár koleček okurky - a už to jelo. Člověk by řek' "pomalý šneci"... Ale to byste koukali, jaký to jsou rakeťáci. Nejvíc samozřejmě šílej po masu. Okamžitě ho obalej a jak po něm lezou, celá ta koule (s kouskem masa uprostřed) cestuje po akváriu ...  Je to celkem hlína :o)

 
     
     
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

Tak takhle to vypadá při krmení v pravé nádrži s většími šnečky.

  24
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

A takhle řáděj v levé nádrži menší šnečci z pozdějších snůšek.

   
                24
     
     
 

_____20.6.2006 Všechny malé ampulárie jdou do jedné nádrže  Nedá se nic dělat - vzhledem k tomu, že potřebuju uvolnit karanténní nádrž pro nové ryby (SAE a otocincly), přelovil jsem všechny šnečky do jedné nádrže. Není to na dlouho a vodu jim budu měnit každý den. Slibuju.
_____16.7.2006 Velké sčítání šneků Dnes jsem vypulíroval uvolněnou karanténní nádrž a tak mohu ampulárie zase rozdělit. Při  příležitosti jsem je také (úplně poprvé) spočítal - mám jich 463 (!)(přičemž ve čtyřstovce a ve stopadesátce je odhadem dalších 50). To je asi tak dvakrát víc, než jsem čekal. Jak vidíte, tak se to docela těžko odhaduje. Spočtené šneky jsem poté rovnoměrně rozdělil do obou karanténních nádrží.
_____Jak jsem se již zmiňoval, téměř všechny ampulárie mají velmi ošklivě poškozené ulity a mě se bohužel stále nedaří něco s tím udělat. Nepomohly vápníkové tablety, jedlá soda ani pomalu se rozpouštějící kusy sádry. Jako zřejmě úplně poslední pokus o jejich záchranu jsem začal sypat sádru přímo do vody - rovnou polévkovou lžíci na jednu nádrž (30 litrů). Pomalu začínám litovat, že jsem se do toho odchovu pustil. Ten pocit bezmoci je opravdu velmi nepříjemný.
_____8.8.2006  Nekompromisní redukce ampulárií ve čtyřstovce.  Možná jste se sami divili, jak rychle jsem za ničení rostlin vyrazil kongotetry, zatímco k ampuláriím, které toho sežraly mnohem víc, jsem tak shovívavý. Ano, je to tak. Jsou to mí miláčci a dost jsem jim toho prominul. Jenže už mi dochází trpělivost. Přimhouřil jsem oči u trhutky a úplně jsem je zavřel u limnophily, ale Microsorium jim ničit nedovolím. Jenže právě to se asi děje. Nelze si nevšimnout, že některé (i nové) listy této rostlinky jsou dost ošklivě okousané. A to už je na mě zu moc. Postupně hodlám počet ampulárií zredukovat tak na 3-5 ks. Víc ani ň. V akváriu desperátů - tam ať si řáděj, jak chtěj, ale ve čtyřstovce už toho bylo opravdu dost.
_____19.8.2006  šnečci jdou do krabic  Dnes jsem všechny mladé ampulárie přesunul z karanténních nádrží do čtyř (cca třicetilitrových) plastových krabic - kvůli snadnější a hlavně mnohonásobně rychlejší údržbě. Výměna vody nyní bude probíhat tak, že krabici vyleju do kýblu (skrz síťku - aby nebyly žádné ztráty na šnečcích) a napustím ji odstátou vodou z kanystrů. Přidám sádru, krmení a šmitec. Už žádné odkalování na půl hodiny. Už  žádný odkalovač (každou chvíli ucpaný šnekem). Pozdě, ale přeci. (To je neuvěřitelný, jak já mám dlouhý vedení ...)
_____22.9.2006  když tvrdě, tak tvrdě ... :o) Dnes jsem si v lékárně koupil chemikálie na zvýšení tvrdosti vody - uhličitan vápenatý(500g) a heptahydrát síranu hořečnatého (500g). Ještě před jejich aplikací jsem šneky rovnoměrně rozdělil do dvojnásobného počtu plastových krabic. Nyní je tedy mám v osmi cca třicetilitrových nádobách. Při  příležitosti jsem je také vytřídil podle velikosti a stavu ulity. Díky tomu teď vím, že mám cca 50 velkých šneků s celkem pěknou ulitou. Při nejbližší příležitosti je odnesu do akvaristiky.
_____7.10.2006  druhá generace !!! :o) 
Dnes ráno jsem při čištění a krmení šneků objevil na víku krabice (ve které jsou ti úplně největší mackové) další, celkem velký hrozen vajíček :o). Tak to bychom měli hrozen číslo ... osmnáct?
_____15.10.2006  šneci jsou při chuti :o)  Objevil jsem další dva velké hrozny vajíček. A zároveň jsem se rozhodl, že šnečky sice nechám vylíhnout, ale pak je hodím do čtyřstovky a nechám to na přírodě. Co přežije, to přežije. Určitě už nemám v plánu žádný cílený odchov ...
_____19.11.2006 definitivní konec ampulárií ve čtyřstovce  Při zatím posledním velkém úklidu (a probírce rostlin) ve velkém akváriu si nešlo nevšimnout velmi ošklivě  poničené limnophily. Takže šmitec. Všechny ampulárie (našel jsem poslední čtyři kousky) jsem odsunul do akvária desperátů. Mimochodem, při čištění jsem na osvětlovacím krytu našel docela velký, krásně růžový hrozen vajíček. V tomto akváriu je to bohužel jejich poslední ...
_____9.1.2007  další velké focení  Zkusil jsem fotit s využitím režimu makro a vyšlo z toho pár docela dobrých fotek - viz nahoře
_____31.1.2007 čtyřstovka opět :o) bez ampulárií (slovo "definitivně" raději používat nebudu :o) Při generálním úklidu jsem z velkého akvária odstranil asi 30 kousků půlcentimetrových ampulárií. Vylíhly se z již zmíněného kokonu. Jinak většinu šneků už se mi podařilo rozdat, zbylo mi jich asi sto. Jejich ulity jsou ale natolik poškozené, že je nemůžu nabídnout ani zadarmo.
_____22.12.2007 comeback :o)  Při menší předělávce (spojené s vánočním úklidem :o) jsem ze čtyřstovky vyhodil (resp. přemístil do akvárka desperátů) neúnavně rostoucí a množící se rostlinku Limnophila sessiliflora. Tato rostlina ampulárkám vždy velmi chutnala a dost mi ji decimovaly (místo toho, aby aspoň trochu pomáhaly s údržbou akva). Teď, když ve čtyřstovce nebude, vrátil jsem tam 5 kousků. Uvidíme, čím překvapěj tentokrát :o) ...
_____5.4.2008  aktuální info : Akvárium desperátů bylo cca před měsícem zrušeno, resp. přetvořeno na pěstírnu rostlin. Ryby i ampulárie šly do čtyřstovky. Celkem tam tedy mám 8ks velkých ampulárií. Rostliny mi moc nedecimují. Limnophila už je fuč, Limnobium roste tak rychle, že ani ampulárky nestíhají :o) ... Navíc jsem začal pravidelně přikrmovat gibicepse syrovou bramborou a ampulárie se po ní můžou utlouct.  Na ničení Hygrophily a Heteranthery už jim nezbývá čas. Ostatní rostliny (echinodory, anubisy, valisnerku, mikrosorium, ludwigii) nežerou. Dostatek potravy jim jde očividně k duhu - na osvětlovacím krytu už jsem našel tři velké hrozny vajíček. Abych nezapomněl - v krevetkáriu (lampičce) mám cca 10 malých ampulárií (velikost tak 1cm).
_____26.4.2008  Tak jsem se konečně dočkal pěkného detailu hroznu vajíček :o)

 
     
     
 

■  moje zkušenosti II (Litvínov)

 
     
       
       
 

_____22.6.2017  K čemu všemu není dobrá kontrola na urologii :-) ... Zpátky do práce jsem to totiž vzal přes akvaristiku Heidi (stojí hned vedle polikliniky) a narazil jsem tam na ampulárie ... Tak jsem hned pár kousků koupil (konkrétně 5). Jsou to ty s "modrou" nohou (pamětníci ví, že ty jsem ještě neměl). To ovšem neznamená, že jsem přestal pást po těch "klasických" (hnědá ulita, žlutá noha), ... ty až někde uvidím, tak ty jsou jasný :-) ...

 
       
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
    rostou jako z vody :-) ...    
                24
       
       
  ■  moje zkušenosti III (Praha)  
       
 

_____18.6.2019  ZOO Braník  (z deníku): Dneska jsem si po práci sjel do Braníka ... zeptat se, esli mi vezmou (zpátky) skaláry. Bohužel ... špatně načasováno (Danila i Ziky na dovolené). Tak holt musím chvilku počkat :-) ... (no problemo).
_____Mno ... a když už jsem tam byl ... že ... tak jsem si odtamtud i něco přivezl :-) ... Jmenovitě pár ampulárek (3ks), neritin (5ks) a (úplně poprvé) krevetky Atyopsis moluccensis (3ks). Všechno to (zatím) šlo do nádrže A (tj. k lorikáriím a žabkám), páč je momentálně ze všech akvárek nejčistší (po velké generálce). (Až vypucuju další šedesátky, tak to trochu rozhodím) ...

 
       
24 86 202 24 740 24
        28
      moje první žlutá ... 96
        28
          24
     
     
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 15.10.2019   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
     
     
  50