z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

lampička (40L)  [  základní data   historie nádrže   deník   fotogalerie  ]

 
 
 
 

zrušeno r. 2010

 
     
24 1052/20 24
     
     
     
     
     
       
       
    úvod  
       
 

_____Trocha přírody na psacím stole ... Pozor - esli máte problémy s prokrastinací, tak nedoporučuju - páč do toho budete furt čumět a šmírovat a uděláte ještě větší h...o, než dřív :-) ...
_____Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, esli z toho udělám krevetkárium nebo akvárium pro různou havěť - potápníky, splešťule, jehlanky a tomu podobně. Sehnat krevetky bylo pochopitelně jednodušší, takže vyhrálo krevetkárium ... alespoň do té doby, než mi otěcko přivezl potápníka :-) ...

 
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
       
       
       
       
    základní data    
   

1002 + 50 + 2x24 /20

 
  akvárium :  
    ■  tvar : atypický - šestiboký hranol (nepřesně šestistěn, šestihran :-) ...  
 

 

■  rozměry :  40cm délka, 35cm šířka (hloubka), 45cm výška, (jednotlivá stěna má rozměr 20x45cm)  
 

 

■  objem : cca 40 litrů  
 

 

■  sklo : 4 mm  
 

 

■  výztuhy : ne  
 

 

■  krycí skla : ano  (ze dvou kusů)  
    ■  umístění  : na psacím stole (místo lampičky)  
     
 
 
     
  osvětlení :  
   

■  zářivky T5, 8 wattů (288mm) resp. hotová svítidla FISB s el. předřadníkem (4ks), spínací hodiny : 12.00 - 24.00 ... osvětlovací kryt (viz foto) je takový hokus-pokus ... Chtěl jsem něco subtilního ... takže lamino nepřipadalo v úvahu ... Ideální by byl asi nerezový plech, ale nevěděl jsem o nikom, kdy by mi to spíchnul (tak, aby to k něčemu vypadalo). Tak jsem si ho slepil ze skla :-) ...

 
  filtrace :  
   

■  SERA L60 - vnitřní vzduchový filtr (bublifuk)  foto

 
  ostatní technika :  
 

 

■  vzduchování : ne  
 

 

■  oxid uhličitý : ne  
    ■  topení : topítko ATMAN  AT-50W (v únoru 2009 demontováno)  
  chemie :  
 

 

■  přírodní výluhy : Torben (rašelinový výluh)  
    ■  hnojiva : ne  
     
 
 
     
  pozadí :  
   

vnější nátěr (černý silikon)

 
  dno :  
    Ratajovo "Nové dno" (2-4mm) + hrubý říční štěrk (2-5cm)  
  dřevo :  
    z lesa + větve z vrby kroucené  
     
 
 
     
  flóra :  
    většinou přebytky z hlavní nádrže (viz fotografie / odkazy do atlasu níže)  
  fauna :  
    Dytiscus marginalis (1ks), (dříve krevetky)  
  krmení :  
    žížaly, kobylky (loví dcerka), sušený gammarus, rybí filé, uhynulé rybky  
     
 
 
     
  kategorie :  
    malá akvária, low-tech  
       
       
   

[ zpět na začátek ]

 
       
       
 

1052/20

 
    akvárium a technika  
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
 

[ zpět na začátek ]

 
 

1052/20

 
    rostlinstvo  
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
       

    28
            96
            28
                    24
 

[ zpět na začátek ]

 
 

1052/20

 
    živočišstvo  (potápník přišel až po krevetách)  
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
 

[ zpět na začátek ]

 
 

1052/20

 
 

 

     
         
    historie nádrže  
24 323

406/20 (komplet)

323 24
 

_____Vznik tohoto akvária - lampičky je nutno chápat v širších "historických" souvislostech. Nejde totiž jen o vlastní akvárium, ale též o psací stůl, na němž zmíněná nádržka stojí. Vezměmež to od počátku :

Leffingwellův psací stůl
_____
Notoricky známá záležitost. Kdo by neznal (dnes již legendární) rozdělení pracovní plochy na sektory A1 až B5 z filmu Jak básníci přicházejí o iluze :o) ... Na svou dobu velice progresívní studie rozložení pracovních pomůcek na desce psacího stolu. Nedostatky jsou zřejmé na první pohled: kvantitativně předimenzované nakumulování učebnic v sektorech A1, A5 a B1 ... tři hromady je skutečně moc ... Prázdné místo v sektoru B5 nabízí hypotézu, že zde si Lefingwell odkládal šálek s kávou. Ovšem důkaz pochopitelně chybí ... Takto uspořádaný psací stůl nevyhovuje především pro redundanci některých prvků, zatímco jiné téměř chybí …!

 
         
   

A1

A2 A3 A4 A5

B1

B2 B3 B4 B5
   
         
 

Leffingwellův psací stůl - modifikace dle A.Bronštajna
_____Alexander Bronštajn redukoval redundantní počet učebnic ze tří hromádek na dvě - A1 a A5. A proč, prosím pěkně? No protože si uvolnil bé jedničku!
Ale to není všechno, přátelé! Bronštajnův přínos spočívá především v tom, že přesunul poznámkový blok z dominantního sektoru A2 do ergonomicky mnohem výhodnější polohy v sektoru B5. Sektory B1, B2, B3 a B4 zůstaly prázdné. Zde Bronštajnovy pokusy přerušila válka.

Leffingwellův-Bronštajnův psací stůl - tzv. Zajícova varianta
_____Celá plocha stolu je využita beze zbytku. Jsou zachovány dvě hromádky učebnic (A1 a A5) i výjímečně zdařilé Bronštajnovo umístění poznámkového bloku v sektoru B5. Kartotéka byla přemístěna z dominantního sektoru A3 do volné bé jedničky a áčka trojky bylo využito k umístění Emmersonova-Votočkova týdenního výkonnostního rozvrhového grafikonu.

Horácův psací stůl
_____Nová doba si (mimo jiné) vyžádala i nový pohled na uspořádání pracovní plochy psacího stolu. Samozřejmou součástí moderního psacího stolu se stal počítač, resp. monitor, klávesnice a myš. Takovéto revoluční změny lze řešit pouze revolučním způsobem. A skutečně - po mnoha letech úvah, analýz, výpočtů a pokusů jsem našel vpravdě šokující a originální řešení : Knihy, sešity a papíry jsem zcela nekompromisně umístil do police nad stůl, což mi umožnilo zcela radikálním způsobem snížit (v tu chvíli redundantní) počet sektorů z deseti na šest (!)

 
         
         
   

A1

A2 A3

B1

B2 B3
   
         
 

Horácův psací stůl - varianta s krevetkáriem
_____Vývoj nezastavíš. :o) ... Lampičku v sektoru A1 jsem se rozhodl nahradit akváriem. Rohová lokace si přímo říkala o nějakou tu minideltu, ale nakonec to vyhrál šestiboký hranol. Konečná verze (alespoň zatím :o) tedy vypadá nějak takto :

 
         
         
   

lampička
(akvárium)

monitor kalendář
psací potřeby

kafíčko

klávesnice myš
poznámkový
blok
   
         
 

Studenovodní obludárium nebo krevetkárium?
_____Velmi dlouho jsem řešil dilema studenovodní "obludárium" vs. krevetkárium. I to je jeden z důvodů (možná ten nejdůležitější?), proč jsem se zařízením tohoto akvária tak dlouho otálel. Stále jsem se nemohl rozhodnout mezi krevetkami a potvůrkami typu potápník vroubený, splešťule blátivá, jehlanka válcovitá, znakoplavka, nezmar, atd. atd. Řeknu to na rovinu (nestydím se za to :-) : Můj  vztah ke krevetkám byl jednoznačně ambivalentní. :o))) ... Zkrátka, jedna část mého já chtěla krevetky, druhá nikoliv (ta chtěla potápníka and company :o). Vzhledem k tomu, že lovit výše zmíněnou vodní havěť znamená dopravit se někam, kde tohle všechno žije, nalovit to a nenechat se při tom chytit od porybnýho (asi bych mu těžko vysvětloval, že nejsem žádnej pytlák)  a  taky vzhledem k tomu, že jsem líný hovado, vyhrály krevety. Alespoň prozatím.

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
         
         
     
     
 

 

 
    deník     poslední záznam  
     
 

So, 17.2.2007   pořízení akva
_____Dnes jsem si v trutnovském ZOO centru pořídil šestiboké akvárium - mou budoucí "lampičku". Kvůli pohodlnějšímu vyřizování případné reklamace (rozbití při dopravě, vytečení, prasknutí) jsem dal přednost kamennému obchodu blízko bydliště před nákupem přes internet, přestože mě to vyšlo poněkud dráž.

Ne, 20.5.2007  první úpravy
_____Po čtvrt roce jsem se odhodlal k první úpravě šestistěnu. :o) Strhl jsem cca 10cm široký pás tapety, který imitoval osvětlovací kryt nádržky. Spojení akvária a krytu do jednoho kusu vypadá na první pohled zajímavě, ale je to nápad spíš pro zlost. Toto řešení totiž vyžaduje vodotěsný světelný zdroj. Přidejte k tomu malé rozměry, slušný výkon a variabilitu ohledně odstínu světla a je zle. Umístění světla nad akvárium je v tomto ohledu velmi osvobozující. Mohu vybírat z kompaktních zářivek, z hotových svítidel se zářivkami T8 i T5 atd. Nemluvě o tom, že díky vyššímu vodnímu sloupci bude akvárium vypadat mnohem elegantněji a štíhleji.

So, 10.8.2007   vyztužení stolu
_____Psací stůl, na kterém bude šestihran stát, je poněkud fórový. Dnes (po 6 nedělích čekání) mi truhlář konečně dovezl výztuhu - jakousi třetí nohu, která by měla zabránit prohnutí stolní desky pod akváriem.
_____S akvárkem, podloženým pouze měkkou  pěnovou podložkou, nelze dost dobře šoupat. Aby bylo akvárium dokonale mobilní (hlavně kvůli údržbě), objednal jsem si pod něj ještě desku z černého lamina.

Ne, 7.10.2007   zajetí filtru
_____Dnes jsem do akvária desperátů nainstaloval dva nové bublifuky (viz foto). Ten velký nastálo, ten menší jen dočasně (přijde do krevetkária). Když použiju i část vody z provizorního krevetkária, bude nová nádrž prakticky ihned po založení funkční.

Ne, 21.10.2007  krevetky jsou doma (z hlavního deníku, zkráceno)
_____Kolega mch.sokolov mi dnes kurýrem ČD poslal krevetky. Asi už mu došla trpělivost :o). Je fakt, že se s tím zařizováním krevetkária neskutečně loudám. Krevetky mám slíbené už dlouho, ale akvárium stále nikde. Poté, co mi bylo naznačeno, že na posílání poštou bude už brzy příliš velká zima, sfoukli jsme to prakticky ze dne na den (v sobotu dohodnuto, v neděli posláno). Na trutnovském nádraží jsem si je byl vyzvednout nadvakrát, neboť zásilka se cestou málem ztratila. Krevetky vše ve zdraví přežily, v krabici vystlané pěnovým polystyrenem klesla teplota během cca devítihodinové cesty  jen na 19˚C.
_____
Přibližně 30 kousků Neocaridina denticulata var. Red Cherry jsem umístil do jedné z karanténních nádrží, ve které si momentálně dopěstovávám rostlinky (Alternathera, Eustralis, Ludwigia). Společnost jim bude dělat asi 1cm velká ampulárka. V nádrži je dlouhodobě nainstalován elementkový bublifuk a topítko, takže přišly do starší, zajeté nádrže. Měly by tu v pohodě vydržet až do zařízení krevetkária.

Pá, 16.11.2007   krycí sklo
_____Abych nemusel kvůli každému prdu (mám na mysli například krmení) sundávat z akvárka kryt a krycí sklo, nechal jsem si do něj ve sklenářství vyvrtat cca dvoucentimetrový otvor.

So, 17.11.2007   pozadí dokončeno
_____Dnes jsem domlasknul dvojitý vnější nátěr. Černé silikonové lepidlo je teď namatlané na třech stěnách (ze šesti).

Ne, 18.11.2007   akce čistá terasa :o)
_____Veškerý písek, kořeny a kameny mám uložené v plastových krabicích na terase. Stačí vylézt z obýváku a vše je k dispozici. Ale proč to dělat takto jednoduše ... Mnohem lepší je počkat, až napadne půl metru sněhu, vzít lopatu, prohrabat se k tomu, nanosit to do tepla a počkat, až všechen led roztaje ...
_____Edit : A úplně nejlepší je, když vzápětí na to přijde obleva (!) ... Co sem komu udělal ...

Út, 4.12.2007  to jsou věci :o)  (z hlavního deníku, zkráceno)
_____Tak jsem právě našel v provizorním krevetkáriu malé krevetky :o).

Pá, 7.12.2007  krycí sklo II
_____Deset měsíců po zakoupení akvária mě napadlo vyzkoušet, jestli neteče ... Říkejte mi blesku. :o) ... Pak jsem zapojil zářivky a kochal se. Po vypnutí světla mi došlo, že je tam tma jak v ... To se nebude dobře odkalovat :o( ... Řešení? Téměř na poslední chvíli jsem se i u krevetkária rozhodl realizovat klasické, dvoudílné krycí sklo položené na akváriu. (To originální leželo na třech skleněných proužcích nalepených na vnitřní straně stěn nádrže). Zmíněná sklíčka jsem žiletkou odpižlal a vršek akvárka jsem oblepil cca 3cm širokým proužkem černé tapety.

Po, 10.12.2007  kryt na krevetkárium
_____Dnes jsem z několika skel slepil osvětlovací kryt. Že je to hloupost? Možná ano. Dřevěný či plechový kryt by byl rozhodně nárazuvdornější, ale nemám ho kde, jak a z čeho vyrobit ... S truhlářem to mám nalevačku a takovouhle parádičku http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-103 taky nevím, kdo by mi udělal ... Tak jsem sáhl po tom (z mého hlediska) nejméně komplikovaném řešení. Výsledkem by měl být velmi subtilní a nízký kryt. Sám jsem zvědavý, co mi z toho nakonec vyjde :o) ... Představa je jedna věc, realizace druhá. V mém případě obzvlášť. :o)))
_____Zároveň se skly na kryt jsem pořídil již zmíněné dvoudílné krycí sklo. Větší (zadní) část bude pod krytem, menší (přední) část lze jednoduše kdykoliv odstranit z nádrže a krmit či odkalovat.

So, 22.12.2007  téměř hotovo
_____Dnes jsem do akvárka nasypal písek, napustil vodu a nainstaloval techniku (tj. bublifuk a topítko). Nakonec přišly rostliny, které momentálně nemám kam dát. Jde o přebytky ze čtyřstovky, kterou jsem právě (zcela neplánovaně) předělal. Sakra chtěl jsem to jen trochu vyčistit :o) ... No nic, jdu uklidit ten binec, nebo se manželka zblázní :o) ...

Po, 24.12.2007  hotovo
_____Vyházel jsem všechny dočasně ubytované přebytky ze čtyřstovky a vytvořil jsem konečný layout (z rostlin, které byly v plánu). Bohužel, nakonec se nedostalo ani na Anubias congensis (vyrostlo z něho celkem nevzhledné pometlo) ani na Eustralis sp. (tato krásná rostlinka má momentálně krizové období, takže mi jí většinu spapali okružáci). Nahradil jsem ji L. repens.

 
     
 
 
 

2008

 
 
 
     
 

Út, 1.1.2008  vše O.K. ?
_____Týden po založení se to v akváriu hemží vším možným. Po stěnách lezou člunice (Acroloxus lacustris) a ploštěnky, po listech si to štrádujou miniokružáci a občas zahlédnu cosi jako vodní blechu. Perloočka ani buchanka to ale není, ty poznám. Tohle se pohybuje výrazně rychleji.

So, 7.1.2008  menší předělávka
_____Trošičku jsem to překopal ... podrobnosti viz zde.

Út, 8.1.2007  piskořky
_____Dnes mi poštou přišly piskořky (Melanoides tuberculata) - dar od přítele Sokola. Tři kousky jsem dal do krevetkária, zbývajících 12 ks do čtyřstovky. Jako společnost jsem jim tam přihodil jednu neritinu. Přemýšlím, jestli to nemám přejmenovat na šnekárium. :o)

Po, 14.1.2008  první krevety
_____Včera jsem z provizorního krevetkária opatrně odpustil kýbl vody. Vodu jsem nevyhodil, ale opatrně nalil do nového akvária. Po několika hodinách jsem (na zkoušku) přelovil 3 dospělé krevety. Dnes jsem přidal dalších 12ks. Všechny jsou v pohodě a nadšeně čistí svůj nový příbytek.

So, 19.1.2008  další předělávka
_____Zase jsem to trochu překopal ... podrobnosti viz zde.

Ne, 20.1.2008  piskořky II
_____Dnes ráno jsem na stěně krevetárka našel malinké piskořky. Asi se jim u mě líbí, když se hned daly do množení. :o)

St, 13.2.2008  probírka rostlin
_____Dnes jsem musel zkrátit Ludwigii (dosáhla hladiny) a zredukovat voďankovec (Limnobium), který opět zarostl celou hladinu. Dlouhatánské kořeny jsem mu sestřihl na několik centimetrů. Následovala výměna poloviny vody. Stav před probírkou zachycuje další série fotek ve fotogalerii (únor 2008)

Ne, 6.6.2008  první odkalení
_____Dnes jsem poprvé odkalil dno - ale jen u předního skla (tam zapadlo nejvíc potravy a písek už začínal černat). Krevetky jsou šikovný a tak jsem žádnou neodsál. Taky jsem trochu zredukoval jávský mech - aby byl vidět kořen.
_____Dost dlouho jsem nic nenapsal, ale ono vcelku ani nebylo o čem. Akvárko si žije svým vlastním životem. Jediné, co snad stojí za zmínku (a co mě trochu překvapilo), je velmi pomalý růst rostlin. Rostliny u krevetek (a to platí i pro nedávno zrušenou pěstírnu rostlin, ze které jsem zase udělal akvárko desperátů) rostou tak 3x pomaleji (možná ještě hůř). Nedostatkem živin by to být nemělo (krevetky toho nadělají celkem dost), světlem také ne (u desperátů je ho pořád stejně a v krevetkáriu s ním taky nešetřím - kvůli řase). Jediný další limitní faktor, který mě napadá, je oxid uhličitý. Krevetky toho zdaleka nenadýchají tolik jako ryby a rostlinám tím pádem chybí zdroj uhlíku.
_____Jo, abych nezapomněl. Někdy v květnu jsem tam krevetkám začal přidávat dubové listí (nasbíral jsem si ho už loni na podzim). Sice jim to trvá celkem dlouho, ale nakonec ho krásně vypreparují až na žilnatinu.

So, 11.10.2008  další přírůstek
_____Dnes jsem v trutnovském ZOO centru pořídil 5ks Caridina japonica.

 
     
 
 
 

2009

 
 
 
     
 

Ne, 4.1.2009  do nového roku s novým layoutem
_____Do akvárka přibyla Vallisneria asiatica a Heteranthera zosterifolia. Microsorium jsem vyhodil - abych dal více prostoru jávskému mechu. Dále jsem přidal několik větviček vrby kroucené, které jsem vyžebral na kámošově manželce (pracuje v květinářství). Při předělávce jsem zjistil, že všech pět japonik je živo a zdrávo. Což mě celkem příjemně překvapilo (ty svleky jsou dost matoucí, myslel jsem, že něco pomřelo).

15.1.2009  "těhotná" japonika
_____Největší samice nosí vajíčka. Jsou mnohem drobnější než u cheryn a také je jich mnohem víc. Škoda, že z toho nic nebude

18.3.2009  nové krevetkárium
_____Dnes jsem všechny japoniky (spolu s třiceti cherynama) přestěhoval do čtyřstovky. Perfektně čisté mini-krevetkárium mě totiž jednoho večera přivedlo na nápad, abych (vzhledem k naprostému nedostatku času) čtyřstovku přebudoval na maxi-krevetkárium. Uvidíme, co z toho bude.

2.4.2009  další změna na obzoru?
_____Začínám uvažovat o tom, že z dosavadního krevetkária vyhodím i zbytek cheryn a udělám z něj akvárko pro potápníky (a podobnou havěť). Čtyřstovka by snad krevetkám mohla stačit, ne? :o) ...

7.6.2009 potápník
_____Včera jsem toto akvárko komplet vyčistil a předělal (fotku dodám co nevidět). Zbylé krevetky putovaly do čtyřstovky (za kámošema a příbuznejma :o). Zredukoval jsem jávský mech, nově jsem přidal Rotala rotundifolia (z desperátů) a mikrosorium (comeback). Dnes jsem tam přelovil potápníka. (Doufám, že brzo přibydou další). Usilovně přemýšlím o novém názvu akvárka :o)

16.7.2009  milášek is dead 
_____Potápník dnes odešel do věčných lovišť. Sakra práce. Moc si toho novýho bejváku neužil :o( ... Do lampičky dám pravděpodobně zase krevetky, protože další potápník není na obzoru. Možná za dalších 25 let?

září 2009 
_____Z lampičky je zase krevetkárium. Z rostlin převažuje jávský mech, Anubias coffeifolia a Ceratophyllum.

 
     
 
 
 

2010

 
 
 
     
  12.2 2010 
_____Poslušně hlásím, že za celou tu dobu, co jsem nic nenapsal, "sa nič zvláštneho něstalo !!!" :o) ...
 
     
     
 

    [ poslední záznam ]

 
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
 

1052/20

 
    fotogalerie  
24 136 202 24 152 24 152 24 202 136/20 24
       

 

      25
   

     

  28
            96
            28
                25
24 288 24 202 24 202 24 288/20 24
            28
            96
            28
                 
     

leden 2008

    24
24 224 202 24 152 24 202 224/20 24
       

      25
   

   

  28
          96
          28
              25
                 
       

únor 2008

      20
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

ze života bezobratlých :-) ...

  24
24 338 24 152 24 152 24 338/20 24
     

 

    25
            28
            96
            28
            25
                 
      květen 2008   únor 2009     20
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                 
   

říjen 2008: do akvárka přibyly japoniky

  24
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                     
       

červen 2009: z lampičky je akvárium pro potápníky

       
                    24
     
     
 

       [ zpět na začátek ]

 
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20