z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

moje první akvárium (čtyřstovka)

 
 
 
 

zrušeno r. 2010

 
     
24 1052/20 24
     
 

  |  akvárium  |  technika  |  chemie  |  údržba  |  krmení  |  problémy  |  dekorace  |  rostliny  |  ryby  |  deník  |  účetní kniha  |  fotogalerie  | 

 
     
     
     
 

akvárium   vlastní nádrž, stolek a problémy s podlahou

 
     
  1052 + 2x24 /20/28/38  
     
     

     
     
     
     
     
 

■  základní data  

 
     
 

_____■  rozměry : 170 x 50 x 55 cm (délka x šířka x výška)
_____■  objem : 467 litrů
_____■  maximální teoretický objem : 435 litrů (čistý objem - po odečtení tloušťky skel)
_____■  maximální reálný objem : 400 litrů (přibližně 4cm z výšky nádrže schoval kryt s osvětlením)
_____■  sklo : Float 10 mm
_____■  výztuhy : ano (2 podélné a 1 příčný kant)
_____■  krycí skla : ne

 
     
 

■  detaily  

 
     
  aneb   Jak jsem se od pořádného akvárka dostal k 400 litrovému prckovi ...  
     
 

_____Není to zase tak dlouho, co jsem akvária pod 200cm délky ani nepovažoval za akvária a díval se na ně s patřičným despektem. Říkal jsem si "Jo, to až já budu mít jednou akvárium ... ". :o)

_____Nicméně, člověk míní, život mění - takže teď, když už jsem (konečně) dostudoval a založil rodinu, bydlím ve velmi starém, památkově chráněném domě s velmi starou (památkově chráněnou? :o) trámovou podlahou. Nosnost takovýchto podlah je údajně nějakých 100 - 150kg/m2. Jinými slovy řečeno, potkalo mě to nejhorší, co může obdivovatele velkých akvárií potkat ... Sbohem a šáteček ...

_____Když jsem se vybrečel a osušil slzy, začal jsem se na internetu ohlížet po nějaké té "mininádržce". Ze všeho nejvíc mě oslovil komplet Rio 400 firmy JUWEL - především kvůli stolku. Komplet díky němu totiž vypadá velmi elegantně (odlehčeně), na čemž má hlavní podíl cca deseticentimetrový přesah akvária na každé straně.

_____Osobní návštěva u pana Macenauera (výhradní dovozce firmy JUWEL v ČR) však pro mě byla velkým rozčarováním: Stolek sice krásný, ale je to jen lamino bez jakýchkoliv výztuží, montáž (doma!) pomocí jakéhosi kování. Dodnes nechápu, jak něco takového může udržet cca půltunovou zátěž. Osvětlovací kryt vypadá také skvěle, ale jen z dálky - je to jen pár milimetrů silný papundekl. Standardně se k němu dodává jedna vodotěsná rampa MULTILUX pro dvě zářivky (120cm, 36W). Akvárium o rozměrech 150x50x60cm je vyrobeno jen z 8mm (!) skla a je vyztuženo pouze příčným kantem. Nemluvě o napevno vlepeném (a řádně předraženém) vitřním filtru. Celková cena kompletu:  26.000,-Kč. Takže nic. Je mi líto, ale nečekal jsem tolik roků, abych si pak domů přitáhl tohle! (P.S. Pozor - nikoho neodrazuju od kompletů firmy Juwel, prostě mám jen poněkud odlišnou představu o ceně a o provedení celého kompletu).

_____Vzhledem k velmi neutěšenému stavu mého konta zůstalo jen u tohoto miniprůzkumu trhu. Veškerá má akvaristická aktivita se (už bůhvípokolikáté) opět omezila na pouhé snění, plánování a studium literatury (nově i internetu). (Nemluvě o tom, že se nám  v červenci 2003 narodila dcera Kateřina a začaly nám úplně jiné starosti. :o)

 
     
     
24 86 202 24 202 24 514 24
          28
       

Rio 400  (obrázek převzat z katalogu firmy Juwel) a můj nákres   

96
          28
              24
     
     

 

_____Cca po roce se ale věci daly do pohybu. Komplet RIO 400 se mi zalíbil do té míry, že jsem se rozhodl dát ho vyrobit na zakázku (samozřejmě s určitými změnami). Volba padla na firmu FARAO, kterou předchází velmi slušná pověst (pokud vím, jsou snad jediní v republice, kdo dává tříletou záruku na protečení nádrže). Jakmile bylo dost peněz, zkontaktoval jsem je a po mnoha mailech a telefonátech (byl to fakt porod) jsme se konečně dohodli na takovéto objednávce:

_____akvárium - rozměry : 170x50x55cm (délku nádrže jsem zvolil tak, aby jednotlivé skříňky stolku měly minimálně 50cm - kvůli velkému vnějšímu filtru, který jsem plánoval vyrobit. Celkem tedy 3x50cm + 10cm přesah na každé straně (viz foto) = 170cm. Prodloužení nádrže o 20cm oproti originálu mi umožnilo použít výkonnější 150cm zářivky. Šířku 50cm považuji za nutné minimum - 40cm  je  u  takovéto  nádrže  prostě  málo. Výška akvária  měla být původně taktéž  50cm,  ale přidal jsem 5cm kvůli krytu, který měl zase několik centimetrů z výšky vodního sloupce ubrat.)
_____sklo : Float, min. 10mm
_____výztuže : 2 podélné a 1 příčný kant (tohle slovo jsem v životě neslyšel, ale prý se tak říká skleněným vyztužovacím proužkům, zabraňujícím nadměrnému prohnutí dlouhých stěn)
_____stěny nádrže nalepit  OKOLO  dna,  nikoliv  NA  dno (silikonový kaučuk má mnohem větší sílu  v tahu,  než ve smyku) - jak mi bylo sděleno, tento požadavek nebylo třeba zdůrazňovat, neb f. FARAO lepí akvária tímto způsobem zcela běžně
_____barva lepidla : černá - bylo na výběr mezi černým a transparentním (bezbarvým), ovšem spoje lepené transparentním lepidlem údajně prorůstají řasou, což značně snižuje životnost nádrže (edit: prý to není pravda, jen kdysi dávno za komančů se tady objevila nějaká vadná šarže silikonového lepidla z NDR nebo z Polska, ale to byla vyjímečná záležitost)
_____kryt : černý,  obsahující  2 světelné  rampy, přičemž každá nese 2 zářivky T8 (ø26mm), 150cm, výkon 58W, tj. celkem 4 x 58W  + reflektory
_____stolek : replika stolku  Rio 400 firmy JUWEL (samozřejmě s odpovídající změnou rozměrů, šroubovaný - dodávka v celku, upravený tak, aby šel ukotvit do zdi - k tomu se vrátím později)

_____Těsně před posláním zálohy jsem se dozvěděl, že bych si pro komplet měl raději zajet sám, protože firma TOPTRANS, která rozvoz zajišťuje, sem tam něco rozbije. To mě ovšem pořádně naštvalo, protože FARAO na svých webových stránkách nabízí dopravu svými firemními vozy až domů. Akvárium jsem tedy objednal v pražské akvaristice MIGA a stolek v truhlářství v Havlovicích. Čtrnáct dní nato bylo akvárium doma. Výroba stolku se (kvůli vánočním svátkům) trochu protáhla - dodán až po osmi týdnech.

 
     
  Problémy s podlahou aneb jen ať se to nepropadne  
     

 

_____rozložení hmotnosti na větší plochu  Jak jsem se již zmínil, akvárium stojí na staré trámové podlaze - a protože nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, jediné možné umístění akvária bylo takové, že nestojí kolmo, nýbrž rovnoběžně s trámy. Jinými slovy, hmotnost akvária není rozložena na více trámů  (jak se doporučuje). Abych alespoň snížil zátěž na metr čtvereční, stojí celý komplet na desce 260x60cm. Jedná se o klasický přířez (tloušťka 3cm), z kterého se vyrábějí pracovní desky kuchyňských linek. Barvu voděodolného povrchu jsem vybral tak, aby co nejvíc ladila s barvou koberce. Na první pohled se to nezdá, ale vzhledem k tomu, že půdorys stolku je 150x50cm, snadno si spočítáte, že plocha desky je dvojnásobná, takže zátěž na metr čtvereční je poloviční (pokud tedy zanedbáme hmotnost vlastní desky, která je sice nemalá, ovšem v porovnání s akvárkem docela zanedbatelná :o). Rozumíte tomu souvětí? Já už ne ... :o)))

_____zakotvení stolku do zdi  Rozložení hmotnosti akvária na větší plochu sice trochu zmenšilo mé obavy ohledně propadnutí nádrže do lékárny (nad kterou bydlíme), nicméně rozhodl jsem se to pojistit ještě dalším způsobem - zakotvením stolku do zdi. Vzhledem k tomu, že mnou vybraný stolek vylučoval tradiční řešení (tj. svařená ocelová konstrukce + dřevěná "kapotáž"), musel jsem vymyslet něco jiného. Nakonec jsem dospěl k myšlence dvou obdélníkových nosníků přišroubovaných do zdi. Stolek je na tyto nosníky "nasunut" a patřičně vypodložen. Celý akvarijní komplet tedy stojí na podlaze, ale zároveň je zavěšen na nosné zdi (šířka 75cm), což mu znemožňuje jakýkoliv (ať už rovnoměrný či nerovnoměrný) pokles. (Nerovnoměrným poklesem mám na mysli pokles jen určité části podlahy spojený se zkřížením dna a následným prasknutím nádrže). 

 
     
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
                    24
     
     
  Konečné úpravy akvária  
     
  _____Ještě než jsem akvárium definitivně umístil na jeho stolek, musel jsem spáchat pozadí. Jak popisuji v kapitole dekorace, nakonec jsem se rozhodl pro jednoduchý vnější nátěr černou barvou. Místo klasické barvy jsem (poněkud netradičně) zvolil trojí "nátěr" silikonovým lepidlem černé barvy. (Ten nátěr je v uvozovkách, protože jsem vlastně nic nenatíral, ale roztíral - starou kreditní kartou.) Tímto způsobem jsem získal vodě i oděru odolné a pružné pozadí, které jen tak něco nepoškodí.
_____V levém i v pravém zadním rohu nádrže měly být (a budou - pozdě, ale přeci!)  tzv. komory - blíže viz kapitola filtrace. Aby do nich při pohledu z boku nebylo vidět, natřel jsem i boční stěny akvária (tento boční nátěr je cca 15 cm široký a je vnitřní - ono totiž to rozpatlané lepidlo vypadá dobře pouze z druhé strany skla :o).
_____Na zadním stěně akvária měl původně být přilepený držák vnějšího přepadu, ale po několikerém neúspěšném slepení přepadu jsem ho zase sundal. :o(
 
     
  Podložka pod akvárium  
     
  _____Společně s akváriem a osvětlovacím krytem jsem objednal i speciální podložku pod akvárium, což v podstatě nebylo nic jiného než prasecky předražená karimatka. A aby toho snad nebylo málo, při zastřihování podložky na rozměry nádrže jsem ujel tak, že jsem ji zničil. Pár dní nato jsem v Hypernově koupil obyčejnou karimatku za pár šupů a bylo vymalováno :o) ...  
     
 

■  poznámky  

 
     
 

[ zpět na začátek ]

 
     
     
     
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
    50