z

         

    30
              20
      Horácovo akvárium       60
     

                 aneb historie a současnost všelikého mého pinožení se v akvaristice

    20
                    |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |         30
              20
     

                                    © 2004-3004  Jiří Horáček

      30
             

30

                 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

                 
24 40 40 546 114 232 40 40 24
     
 

moje první akvárium (čtyřstovka)

 
     
     
     
 

  |  akvárium  |  technika  |  chemie  |  údržba  |  krmení  |  problémy  |  dekorace  |  rostliny  |  ryby  |  deník  |  účetní kniha  |  fotogalerie  | 

 
     
     
     
 

  |  osvětlení  |  filtrace  |  topení  | 

 
 

technika - filtrace

 
     
24 1052/20 24
     
     
 

■  základní data  

 
 

24 + 1052 + 24 /20

 
  _____■  typ filtru : vnější filtr EHEIM classic 2217  
  _____■  parametry : výkon 1000l/hod (reálný 360l/hod), max. dopravní výška 2,3m, objem 6litrů, příkon 20W  
  _____■  náplň filtru : kostičky biomolitanu  → biomolitan (orig.) → filtrační vata (orig.)    /dříve byl místo kostiček štěrk a písek/  
     
 

■  detaily  

 
     
 

Jak to mělo být

 
     
 

_____Filtrační systém v mém akváriu měl původně kombinovat pomalou (biologickou) filtraci, zajišťující optimální podmínky pro bakterie odbourávající organické látky a rychlou (mechanickou) filtraci pro výrobu křišťálově čisté vody.
_____I přesto, že tento projekt nakonec nebyl realizován, rád bych ho zde trochu představil. Kdo
 ví, třeba budou následující řádky někoho inspirovat při výrobě vlastního filtračního zařízení. Fungovat to mělo nějak takhle (snad někdy dodám i náčrty, vydržte) : (edit 1.6.2018 : asi už ne :-) ...

 
     
   

24 + 50 + 50 + 1002 + 24 /20

 
   

■ v levém zadním rohu akvária je umístěna tzv. odtoková komora - nádrž poněkud netradičních rozměrů (podstava 13x13cm, výška cca 50cm). Odtoková komora plní tyto funkce :
_____a) určuje výšku hladiny v akváriu - jakékoliv množství vody, které je navíc, přetéká do této komory (a odtud vnějším přepadem pryč)
_____b) čistí hladinu - odtékající voda s sebou strhává nečistoty, které se nechtějí potopit (a jsou tak mimo dosah filtrů)
■ vodu z odtokové komory odvádí vnější přepad () do vnějšího filtru
■ vnější filtr lze rozdělit na filtr biologický a mechanický
biologický filtr  (pro pomalou biologickou filtraci) má v zájmu co nejsnazší údržby  velmi jednoduchou konstrukci.  Velmi stručně řečeno, je to nádoba (akva nebo i obyčejný kýbl) a čerpadlo s co nejmenším výkonem,  které nasává vodu  skrze kostku bioakvacitu a vrací ji zpět do kýble.
mechanický filtr  (pro rychlou mechanickou filtraci) je také velmi jednoduchý. Je to čerpadlo s co možná největším výkonem, které skrze bioakvacitovou kostku odsává vodu z biologického filtru a vrací ji zpět do akvária, resp. do tzv. přítokové komory.
přítoková komora je umístěna na druhém konci akvária - v pravém zadním rohu. Tato komora zabraňuje tvorbě vírů v nádrži (veškeré turbu-lence se odehrávají pouze v ní).  Voda odtud volně přetéká do vlastního akvária  a odtud zase zpět  do odtokové komory.  Tím vzniká uzavřený okruh - veškerá voda, která z odtokové komory odteče vnějším přepadem, se do ní vzápětí vrací.

 
       
       
    Hlavní výhody tohoto filtračního systému :  
       
       
   

■  1. Vlastní filtr může být jakkoliv velký a přitom nezaclání v akváriu, nijak nezmenšuje prostor a člověk si nemusí dávat práci s jeho zakrýváním.
■  2.
Biologický filtr má svůj vlastní pohon, nezávislý na výkonu čerpadla pro návrat vody do akvária. Díky tomu lze libovolně ovlivňovat jeho výkon (je možné použít různě silná čerpadla), případně i princip (kromě el. čerpadla je možné použít i vzduchovací motorek). Výkon lze tedy nastavit či zvolit tak, aby průtok vody filtrem byl naprosto minimální. Extrémně pomalý pohyb vody skrze filtrační médium pak poskytuje bakteriím ideální podmínky pro dokonalou a úplnou mineralizaci organických látek.
■  3.
Výkonný mechanický filtr  určuje (nezávisle  na biologickém filtru) rychlost cirkulace vody  a tím i účinnost mechanické filtrace.  I kdyby bylo použito sebesilnější čerpadlo pro návrat vody z filtru,  nebude v akváriu vznikat žádný nepříjemný vír -  veškeré turbulence se odehrávají pouze v prostoru přítokové komory, odkud voda volně přetéká přes horní okraj do vlastního akvária
■  4. Hladina v akváriu je perfektně čistá
- veškeré nečistoty, které se nechtějí potopit, jsou společně s vodou strhávány do odtokové komory.

■  5.
Akvárium nikdy nemůže vytéct samospádem (např. při výpadku el. proudu). Jediné, co může vytéct (do nádoby filtru, nikoliv na podlahu :o), jsou komory (respektive jejich nepatrná část, neboť hadice zdaleka nesahají až na jejich dno).
■  6. Filtr (případně i komory) lze velmi jednoduše využít k chlazení akvária
při letních vedrech - stačí vzít PET láhev plnou vody, zmrazit ji a vložit do nádoby filtru (lze opakovat několikrát denně)
■  7.
Flexibilita -  lze libovolně měnit typ (resp. výkon) čerpadel, lze měnit i velikost (objem) filtru (nádoby),  případně množství (objem) a hustotu filtrační hmoty.

■  8.
Velmi snadná údržba (čištění) spočívající v jednoduchém "vyprání" bioakvacitových kostek.
■  9.
Minimální pořizovací náklady v porovnání s vnějšími filtry - čerpadla jsou levnější než filtry.
■  10. Minimální požadavky na šikovnost či zručnost akvaristy - kromě vnějšího přepadu není potřeba nic vyrábět (právě na tom jsem shořel :o).

 
       
 

Proč to nevyšlo

 
     
 

_____Všechno ztroskotalo na vnějším přepadu, respektive na mé pověstné "šikovnosti". Zkusil jsem ho slepit celkem 3x, ale stále netěsnil. Nu což, byla to celkem hezká myšlenka (alespoň mně se líbila :o), ale po tomto debaklu jsem se rozhodl realizovat něco poněkud méně rizikového. Přece jenom, bydlím nad lékárnou a vytopit ji - to bych se asi nedoplatil.

 
     
 

Jak to je (prosinec 2005)

 
     
 

_____Momentálně mám v akváriu jen jeden vnější filtr EHEIM classic 2217. Sací koš je umístěný v levém zadním rohu, zatímco vývod přefiltrované vody je nasměrován do pravého zadního rohu. Původně jsem tam měl ještě jeden (stejný) filtr se sacím košem skrytým ve štěrku u předního skla, ale ten teď čistí vodu v akváriu desperátů.

 
     
 

Co mám v plánu

 
     
 

_____Na jaře 2007 chci realizovat velmi zjednodušenou variantu původního projektu. Hlavní změna spočívá v tom, že jsem úplně vypustil vnější biologický filtr (co si budeme povídat - akvárium už rok funguje v naprosté pohodě i bez něj. Ono to s těmi špatnými podmínkami pro bakterie ve výkonnějších filtrech asi nebude tak horké, jak se tvrdí). Pokud vůbec, tak ho nahradím menším vnitřním filtrem umístěným přímo v akváriu. Ovšem nápadu s komorami jsem se nevzdal - množství výhod, které s sebou jejich instalace přináší, je příliš velké.
_____Abych to shrnul: Hodlám si pořídit ještě jeden vnější filtr EHEIM classic 2217. Oba filtry (ten stávající i ten nový) budou nasávat vodu skrze sací koše, umístěné ve štěrku u předního skla. Hadice budou vyvedeny v levém zadním rohu nádrže. Tam zůstane "odtoková komora", která ovšem nebude mít dno. Díky tomu samozřejmě pozbude všech svých původních funkcí a bude sloužit pouze jako kryt ke schování hadic (a patrně i vnitřního filtru). Přítoková komora naopak nedozná žádných změn - bude mít stále stejnou konstrukci, stejné umístění (pravý zadní roh) i stejnou funkci - eliminovat vznik vírů v akváriu. Navíc v  může být schované topítko (kvůli lepší distribuci tepla) případně i vzduchovací kámen. A stále ji bude možné využít k již zmíněnému chlazení.

 
     
 

Jak to všechno dopadlo (duben 2007)

 
     
 

_____Tato série fotografií zachycuje realizaci výše popsaného filtračního systému (viz odstavec "Co mám v plánu"). Komoryvyrobené na zakázku podle mých nákresů, bylo třeba nejprve natřít černým silikonovým lepidlem - aby splynuly s pozadím a hlavně aby skryly veškerou techniku v nich umístěnou. Kvůli instalaci komor bylo nutné kompletně vyprázdnit a vyčistit akvárium, aby se pod ně nedostalo ani nejmenší zrnko písku. Vlastně se jednalo o "znovuzaložení" akvária.

 
     
     
24 86 202 24 202 24 202 24 202 86 24
            28
            96
            28
24 199 202 24 202 24 202 199 24
          28
          96
          28
                24
     

 

 

     
     
     
     
  Změna filtrace po předělání čtyřstovky na krevetkárium (březen 2009)  
     
 

___ _V březnu 2009 jsem čtyřstovku předělal na krevetkárium. Přivedlo mě  k tomu hned několik věcí : 1) nedostatek času  2) lenost a 3) pohled na krevetkárium na mém psacím stole. V tomto krevetkáriu totiž nejsou jiné, než dokonale čisté a zdravé rostliny. Bez řasy. Bez uhnívajících listů. Řasa není dokonce ani na skle ... Zkrátka, akvárium září čistotou - aniž bych pro to musel hnout prstem. Krevetky a okružáci totiž všechno dělají za mě. A  si uvědomil, že právě tohoto stavu chci dosáhnout i ve velkém akváriu. Bohužel, stávající filtrace by mi krevetky nemilosrdně likvidovala, takže bylo nutné vymyslet něco jiného. Rozhodl jsem se 1) zrušit jeden z Eheimů a 2) zrušit umístění sacího koše ve dně u předního skla. Na sací hadici jsem navlékl kus biomolitanu, který (coby mechanický předfiltr) zabrání nasátí krevetek do vlastního filtru. Biomolitan jsem umístil do tzv. "odtokové" komory, která ho dokonale schovala. Přívod vody z filtru do přítokové komory zůstal zachován.
___ _Mimochodem, hrubý štěrk a písek ve filtru nahradily (stejně jako u desperátů) kostičky biomolitanu. (Pro upevnění rostlin v matkách je lze použít jen jednou, maximálně dvakrát, pak  jsou příliš deformované. Ale jako filtrační substrát jsou ještě pořád dost dobré.)
___ _Na odtokovou komoru jsem vrátil velký dvojramenný bublifuk Sera (viz foto v poznámkách). Jednak aby mi hýbal s hladinou, jednak aby zbytečně nezahálel někde v šupleti :o) ...

 
     
     
24 740 24 202 86 24
     

   
 

předfiltr z biomolitanu umístěný v tzv. odtokové komoře

     
         
           
 

1052/20

 
     
 

■  poznámky  

 
     
 

_____z deníku (4.1.2007): Tak jsem se KONEČNĚ dokopal ke změření reálného výkonu svého filtru. To to trvalo ... :o) (Jedná se  o externí filtr EHEIM 2217 s deklarovaným výkonem 1000 litrů za hodinu. Tento teoretický výkon ovšem odpovídá filtru bez filtračních médií, tedy s minimálním, (respektive nulovým) odporem. Výsledek měření : filtr (umístěný ve stolku pod akváriem a nacpaný štěrkem, pískem a bioakvacitem) naplní kýbl o objemu 18 litrů (umístěný ve výšce akvária) za 3 minuty (opakováno 3x). To znamená, že reálný výkon mého filtru je nějakých 360 litrů za hodinu. Pozdě, ale přeci ... :o)

 
     
     
24 86 202 24 202 24 514 24
          28
       

bublifuk je bublifuk :o) ...

96
          28
              24
     
     
 

[ zpět na začátek ]

 
 

1052/20

 
     
 

   |   ÚVOD   |   MOJE AKVÁRKA   |   LITERATURA   |   ODKAZY   |   ČLÁNKY   |   ATLASY   |   PORADNA   |   KNIHA NÁVŠTĚV   |   RŮZNÉ   |   NOVINKY   |  

30
 

   |   MAPA STRÁNEK   |   O WEBU   |   HOME   |   poslední aktualizace (této konkrétní stránky) : 16.11.2021   |  

30
  1052/20 + 2x24 20 
    50